Warszawski indeks dużych spółek zakończył czwartkową sesję solidnym wzrostem i od początku tygodnia indeks jest na 7-proc. plusie. Liderem wzrostów wśród dużych spółek był Alior Bank, który ogłosił, że nie kupi jednak Raiffeisen Bank Polska. W górę szły też m.in. notowania PZU, który poinformował o zakupie - wspólnie z PFR - pakietu akcji Pekao.

WIG 20 na początku czwartkowej sesji oscylował wokół poziomu ze środowego zamknięcia, jednak w drugiej połowie notowań zaczął systematycznie zyskiwał i zakończył dzień na 1,67-proc. plusie i poziomie 1.921,08 pkt. Podobne wzrosty zanotowały: indeks szerokiego rynku WIG (+1,47 proc.) i grupujący średnie spółki mWIG 40 (+1,46 proc.). Obroty na rynku wyniosły prawie 2,11 mld zł, z czego 1,76 mld zł to obroty walorami spółek z indeksu WIG 20.

Podczas zamknięcia GPW na zachodnioeuropejskich giełdach również panowały pozytywne nastroje - brytyjski FTSE rósł o 0,38 proc., CAC o 0,86 proc., a DAX o 1,79 proc.

Podczas czwartkowej sesji, wśród blue chipów na GPW największy wzrost zanotował Alior (9,84 proc.), przy obrotach 140 mln zł. W środę wieczorem bank podał, że postanowił odstąpić od zamiaru nabycia podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska. Zdaniem analityków - m.in. BGŻ BNP Paribas - to pozytywna informacja, ponieważ inwestorzy obawiali się, że Alior będzie miał problemy z jednoczesnym połączeniem z przejętym już Bankiem BPH oraz Raiffeisenem.

Na czwartkowej sesji znacznie wzrosła również wycena KGHM - kurs producenta miedzi zyskał 3,93 proc. pomimo spadków cen miedzi.

Najwyższe obroty na GPW, 378 mln zł, zanotowano na akcjach Banku Pekao. Jego wycena nieznacznie spadła o 0,25 proc. i na koniec sesji wynosiła 120,90 zł.

PZU podało rano, że razem z PFR zgodziło się kupić 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, z czego sam PZU ma zapłacić 6,46 mld zł. Analitycy, z którymi rozmawiała PAP, ocenili, że wynegocjowana cena 123 zł za akcję Pekao jest dla kupujących "dość atrakcyjna", a premia za kontrolę nie jest duża.

Kurs PZU, przy drugich najwyższych obrotach na rynku (340 mln zł) wzrósł w czwartek o 2,6 proc.

Pozostałe spółki sektora bankowego, wchodzące w skład WIG 20, zanotowały wzrosty. Kurs BZ WBK poszedł w górę o 1,85 proc., mBank wzrósł o 2,2 proc., a PKO zakończyło dzień z 0,9-proc. plusem.

O 3,9 proc. wzrósł na zamknięciu kurs JSW, chociaż spółka notowała w trakcie dnia spadki.

Polimex-Mostostal, który w środę zanotował największy wzrost na GPW, czwartkową sesję zamknął z nieznacznym wzrostem (1,3 proc.).

O 0,6 proc. w górę poszły notowania Benefit Systems. Spółka zależna grupy zawarła list intencyjny w sprawie zakupu akcji spółki Fabryka Formy, stanowiących 33,94 proc. w kapitale zakładowym i głosach na walnym zgromadzeniu tej firmy, za 25 mln zł. (PAP)

>>> Polecamy: EBC utrzymał stopy bez zmian. Skup aktywów przedłużony do końca 2017 roku