Największy włoski bank UniCredit powiększy o 8,1 mld euro rezerwy na tzw. złe długi, czyli te nieściągalne - podała w czwartek agencja AP Financial News.

To kolejne działania banku, by poprawić swoją rentowność. Według AP w ramach oczyszczania bilansu ze złych długów - sięgających 17,7 mld euro - największy włoski bank chce również zlikwidować 14 tys. miejsc pracy, oraz pozyskać 13 mld euro ze sprzedaży swoich aktywów.

UniCredit, jak wynika z komunikatu, chce zakończyć proces podwyższania kapitału własnego do końca marca.

Jak wynika z komunikatu banku, planuje on m.in sprzedaż złych długów lub przyspieszenie procesu ich egzekucji.

Włoskie banki borykają się z problemem tzw. złych długów, których wartość ocenia się na ok. 360 mld euro, co odpowiada około jednej piątej PKB kraju. Zysk banku UniCredit w trzecim kwartale spadł w porównaniu do 2015 r. o 12 proc., do 447 mln euro.

Reklama

Włoski UniCredit był do niedawna największym udziałowcem Pekao. UniCredit kupił akcje Pekao w 1999 roku za 1,09 mld dol., przebijając swą ofertą innych konkurentów m.in. Citigroup. Od tego czasu wartość udziałów polskiego banku zwiększyła się ponad dwukrotnie. W lipcu UniCredit sprzedał 10 proc. udziałów polskiego oddziału za równowartość 799 mln dol.

>>> Czytaj też: Korupcja w sieciach Kaufland, Carrefour, Real i Makro? We Wrocławiu rusza proces