"IKEA Industry w Zbąszynku specjalizuje się w produkcji mebli z płyt komórkowych. W nowej części zakładu produkowane będą meble IKEA z popularnej serii EKET. Inwestycja pozwoli na podwojenie produkcji mebli z serii EKET i usprawni procesy logistyczne w IKEA Industry Zbąszynek. Obiekty zostaną oddane do użytkowania w czerwcu 2018 roku, a rozpoczęcie produkcji zaplanowano na wrzesień 2018. IKEA Industry prowadzi już rekrutację na 280 nowych stanowisk" - czytamy w komunikacie.

W sierpniu br. rozpoczęto rozbudowę obiektu o nową halę produkcyjną o powierzchni 35 000 m2 i magazyn wyrobów gotowych o powierzchni 29 000 m2. Nowe obiekty zajmą łącznie 64 000 m2. Po ukończeniu inwestycji zakłady IKEA Industry w Zbąszynku, Babimoście i Zbąszyniu będą zajmować łącznie 384 000 m2, podano również.

"Klientom podoba się seria EKET, więc otrzymujemy coraz więcej zamówień. Lokalizacja, konkurencyjne koszty produkcji, wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy w Polsce i Zbąszynku - to główne powody podjęcia strategicznej decyzji o zwiększeniu produkcji właśnie tu. Ten wybór przybliża nas również do pozycji lidera w zrównoważonej produkcji mebli" - powiedział szef Dywizji Flatline w IKEA Industry Robert Zanichelli, cytowany w materiale.

Maksymalna wydajność nowej hali to 125 000 sztuk mebli tygodniowo. Na pierwszy rok pracy zaplanowano produkcję na poziomie 5,9 mln sztuk. Realizacja tych założeń będzie możliwa dzięki wprowadzeniu jeszcze większej automatyzacji procesów i zwiększeniu zatrudnienia o 280 pracowników. Zainstalowane zostaną linie do produkcji foliowanych paneli, co w przyszłości pozwoli na produkcję również innych serii niż EKET, podano także.

"Doskonała jakość, nowoczesne wzornictwo i kolorystyka, a także atrakcyjna cena to tajemnica sukcesu produktów EKET i wielu innych rozwiązań z oferty IKEA, w których wykorzystano foliowane panele. Wierzymy, że uda nam się sprawić, aby tego typu produkty były jeszcze bardziej atrakcyjne cenowo dla klientów. Dlatego inwestujemy w nową halę do ich produkcji" - dodał dyrektor generalny zakładów w Zbąszynku, Zbąszyniu i Babimoście Wojciech Waligóra.

Nowy magazyn zostanie przystosowany do składowania wyrobów w systemie blokowym i zapewni 55 000 nowych miejsc paletowych, na których może być magazynowana produkcja o wartości 55 mln zł. Magazyn będzie także wyposażony w 9 doków załadunkowych oraz wydzielone pomieszczenie na potrzeby ładowania wózków akumulatorowych, podsumowano.

IKEA Industry, będąca częścią Grupy Inter IKEA, jest największym producentem mebli drewnianych na świecie. Firma posiada 40 zakładów w 10 krajach, które zatrudniają łącznie około 19 000 pracowników. W Polsce IKEA Industry zatrudnia blisko 10 000 pracowników w zakładach produkcyjnych w 13 lokalizacjach. 

>>> Czytaj też: Ikea chce sprzedawać swoje produkty przez strony internetowe innych firm