W poniedziałek list intencyjny o współpracy podpisali przedstawiciele JSW, należącej do niej spółki JSW Innowacje oraz lubelskiej firmy Sigma, która przygotowała i wdrożyła wiele nowatorskich i poprawiających efektywność rozwiązań dla Bogdanki. Trójstronne porozumienie dotyczy współpracy przy wdrażaniu nowoczesnych technologii, a także projektowaniu nowych maszyn i urządzeń w kopalniach JSW.

"Rozwiązania, które proponuje spółka Sigma, są ciekawe, a co istotniejsze, praktycznie sprawdzone w Bogdance. Wierzę, że można je dalej rozwijać, tak aby i nam w JSW odpowiadały" - wyjaśnił wiceprezes JSW ds. strategii i rozwoju Artur Dyczko.

Przypomniał, że eksploatacja węgla prowadzona jest coraz głębiej, a górnikom na co dzień towarzyszą liczne zagrożenia. Spółka musi też stale kontrolować poziom kosztów i poprawiać wydajność. "Chcemy wspierać się praktycznymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, aby mieć wpływ na koszt produkcji, od którego w praktyce zależy przyszłość nas wszystkich" - wskazał Dyczko.

Reklama

Spółka Sigma działa od ponad 20 lat; początkowo jej rozwiązania stosowała przede wszystkim kopalnia Bogdanka na Lubelszczyźnie, obecnie firma działa także w śląskim górnictwie, rozwiązując problemy techniczne kopalń, występujące w podziemnych wyrobiskach. W wielu przypadkach pracę ludzi udaje się zastąpić mechanizacją.

"Współpraca JSW Innowacje z Sigmą będzie polegać na wymianie rozwiązań w obszarze górniczym. JSW ma identyfikować problemy, a my postaramy się znaleźć rozwiązania, które będą odpowiadały tym potrzebom" – zapowiedział wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski.

Wyspecjalizowana w innowacjach spółka-córka JSW, wraz z Sigmą, ma przygotować całą ścieżkę wdrażania innowacyjnych rozwiązań - od pomysłu, poprzez stworzenie projektu i np. przygotowanie prototypu, po testy i praktyczne zastosowanie danego urządzenia w kopalni JSW. (PAP)

autor: Marek Błoński

edytor: Anna Mackiewicz