Aż 12 mln Polaków cierpi na choroby dietozależne, wśród których są m.in.: otyłość, nadciśnienie, cukrzyca typu II, ale również wiele nowotworów, zapalenia jelit, osteoporoza, próchnica, alergie, refluks, a nawet depresja i schizofrenia. To efekt nieodpowiedniego odżywiania: w diecie Polaków z jednej strony powszechne są braki właściwych składników żywieniowych, a z drugiej nadmiary szkodliwych składników, takich jak cukier, tłuszcz i sól.

Tymczasem jesteśmy tym, co jemy - dlatego ważna jest zbilansowana dieta i programowanie żywieniowe: wyrobienie w pierwszych latach życia odpowiednich nawyków żywieniowych wśród dzieci. Kluczowa w tym obszarze jest edukacja - do takiego wniosku doszli eksperci Instytutu Żywności i Żywienia, Instytutu Matki i Dziecka, gastroenterologii oraz przedstawiciele DANONE, którzy uczestniczyli we wtorek w Warszawie w debacie na temat żywienia Polaków.

"Żywienie ma kluczowe znaczenie dla życia człowieka; naukowcy zdefiniowali aż 80 chorób zależnych od diety" - oświadczyła dr n.med., Anna Cybulska, ekspert gastroenterolog.

Eksperci obecni podczas debaty zgodzili się, że w Polsce panują dwa ekstrema: z jednej strony Polacy mają niedobory: żelaza, witaminy D, wapnia, właściwego białka i innych składników odżywczych, a z drugiej strony - spożywają w nadmiarze cukier, sól i tłuszcz.

Zdaniem prof. Haliny Weker, ekspertki ds. żywienia dzieci z Instytutu Matki i Dziecka, ważna jest profilaktyka. "Profilaktyką możemy zapobiegać chorobom dietozależnym już na etapie życia płodowego. Badania wykazały, że kluczowe dla życia człowieka jest żywienie w pierwszym tysiącu dni" - podkreśliła. Jak tłumaczyła, naukowcy udowodnili, że prawidłowe żywienie matki w ciąży, a następnie żywienie dziecka w pierwszym, drugim i trzecim roku życia dziecka ma rolę zapobiegawczą w chorobach dietozależnych.

Reklama

Jej zdaniem, istotne jest tutaj tzw. programowanie żywieniowe. "Zaczyna się ono właśnie już w okresie płodowym. Jeśli kobieta w ciąży zwraca uwagę na to, co je, w ten sposób kształtuje szlaki metaboliczne płodu" - powiedziała prof. Weker. Mówiąc o żywieniu dzieci w kolejnych latach życia, podkreśliła, że istotne jest, by rodzice zwracali uwagę na składniki produktów podawanych dzieciom.

Również prof. Jadwiga Charzewska z Instytutu Żywności i Żywienia podkreśliła, że etykiety na produktach są istotne. "Konsument musi być świadomy, co kupuje, umieć dobierać to, co mu potrzebne. To programowanie metaboliczne małych dzieci jest niezwykle ważne, bo jest to inwestycja na całe życie" - dodała.

Psycholog Małgorzata Ohme mówiła, że przez lata zmieniła się funkcja jedzenia. Obecnie mocno wiąże się ono z emocjami, a także z funkcjonowaniem w systemach: społecznym, zawodowym, rodzinnym. "Zamiast zaspokajać podstawową potrzebę w postaci dostarczenia organizmowi składników odżywczych, zaspokaja inne potrzeby. Jest regulatorem emocji - np. jemy, gdy jesteśmy zestresowani, smutni, źli. Jedzenie jest ważne również w kontekście społecznym: wiemy, że na spotkaniach rodzinnych zjemy za dużo, ale nie odmawiamy jedzenia, bo mamie czy cioci będzie przykro - mówiła. - Jest mnóstwo niewidzialnych czynników, które z czasem powodują otyłość" - wyjaśniła.

Jak powiedziała dyrektor ds. relacji zewnętrznych DANONE, Ewa Gayny, poprawie sytuacji żywieniowej Polaków mogą przysłużyć się firmy, które produkują żywność. "Kluczem jest tu partnerstwo" - zaznaczyła. Dodała, że DANONE współpracuje z licznymi instytutami naukowymi i prowadzi programy edukacyjne dla dzieci i dorosłych w zakresie żywienia. "Co więcej, konsultujemy nasze produkty z ekspertami, słuchamy ich i udoskonalamy skład naszych produktów, tak by były wartościowe i smaczne" - mówiła.

Specjaliści odpowiedzieli na pytanie o mody żywieniowe, np. dietę bezglutenową. Zdaniem dr gastroenterologii, Anny Cybulskiej, dieta bezglutenowa jest odpowiednia dla osób o stwierdzonej chorobie trzewnej. "Zdrowy człowiek ma się zdrowo odżywiać, również spożywać gluten" - oświadczyła. Dodała, że u niektórych osób stwierdza się jedynie nadwrażliwość na gluten i u nich efekt przynosi czasowe odstawienie produktów z glutenem. Nie powinno to jednak być długotrwałe.

W trakcie debaty przedstawiono wyniki badania na temat żywienia Polaków przeprowadzone dla DANONE na przełomie września i października br. W sondażu tym Polacy zadeklarowali, że sposób odżywiania istotnie wpływa na zdrowie (92,7%) i samopoczucie (90,5%). Jednak co trzeci z nas przyznaje, że nie odżywia się prawidłowo (32,5%), a większość pytanych dostrzega, że ich jadłospis może stanowić zagrożenie dla zdrowia (73,3%). Tylko 54% pytanych ma pewność, że odżywia się zdrowo, mimo iż większość z nas uważa, że posiada wiedzę na ten temat (73,5%). Tylko 11,1% Polaków zdecydowanie twierdzi, że odżywia się w zdrowy sposób.

>>> Czytaj także: Będziemy żyć dłużej, ale niestety nie zdrowiej