Pojazdy będą służyć do diagnostyki i napraw w warunkach polowych sprzętu dostarczanego w ramach programu Rak - moździerzy na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak; w każdym kompanijnym module ogniowym ma się znaleźć jeden wóz remontu uzbrojenia.

Pojazd został zbudowany z wykorzystaniem podwozia Jelcz 6x6, z kontenerem zawierającym sprzęt, w tym elektroniczny, do przeglądów i napraw, oraz magazyn elementów zamiennych. Jest także wyposażony w system teleinformatyczny i łączności, który w sposób zautomatyzowany komunikuje się ze szczeblem dowodzenia.

Kompanijny moduł ogniowy ma się składać z ośmiu samobieżnych moździerzy 120 mm Rak, czterech wozów dowodzenia, dwóch wozów rozpoznania, trzech pojazdów amunicyjnych, wozu remontu uzbrojenia i wozu zabezpieczenia technicznego, obsługiwanych łącznie przez ok. 100 żołnierzy.

Pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego samobieżnego moździerza Rak HSW przekazała w czerwcu 2017 r. do 17. Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, drugi moduł zaczęto formować w październiku br. w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie.(PAP)

autor: Jakub Borowski