„Fidesz-KDNP według sondaży niemal wszystkich ośrodków badania opinii publicznej zanotował na koniec roku wzrost poparcia; zgodnie z danymi (ośrodków) Median i Republikon wśród wyborców pewnych swoich preferencji osiągnęło ono lub zbliżyło się do 60 procent, zatem w wyborach parlamentarnych, które odbyłyby się teraz, ta koalicja partyjna wygrałaby większością 2/3” – czytamy w dzienniku.

Według przeprowadzonych w listopadzie i grudniu sondaży czterech ośrodków (oprócz wymienionych powyżej także Nezoepont i Szazadveg) poparcie koalicji rządzącej wyniosło od 48 (Nezoepont) do 60 procent (Median). Na początku 2017 r. Median dawał koalicji Fidesz-KDNP takie samo poparcie, ale pozostałe ośrodki niższe - od 44 (Zavecz) do 49 procent (Szazadveg).

Wszystkie sondaże wykazały nadal niskie poparcie opozycji. Najsilniejsza po koalicji rządzącej partia Jobbik, która od kilku lat próbuje poszerzyć swoją bazę wyborczą poprzez zmianę retoryki ze skrajnie prawicowej na centrową, może obecnie liczyć na poparcie najwyżej 15-18 procent respondentów.

„Chociaż partia utrzymuje drugie miejsce po prowadzącej z dużą przewagą koalicji Fidesz-KDNP, to elektorat rozdrobnionej lewicy jest już większy niż Jobbiku” – podkreślił dziennik.

Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) i lewicowa Koalicja Demokratyczna (DK) mogą razem liczyć na 17-22 procent głosów. Realne szanse na wejście do parlamentu ma także partia Polityka Może Być Inna, której poparcie wynosi 5–8 procent.

Wybory parlamentarne odbędą się na Węgrzech na wiosnę, ale ich termin nie został jeszcze ustalony. Wtorkowa prasa podkreśla, że najbliższy możliwy termin to 8 kwietnia, a jak zauważył dziennik „Magyar Nemzet”, zarówno osiem jak i cztery lata temu prezydent wyznaczył właśnie najwcześniejszy termin na datę wyborów.

Zgodnie z prawem prezydent Janos Ader może ogłosić termin wyborów parlamentarnych najpóźniej na 70, a najwcześniej na 90 dni przed ich datą.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

>>> Czytaj również: Najpierw Polska, teraz Rumunia. Kolejny kraj pod lupą KE