Na początku lutego funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w tej sprawie trzy osoby: Jana S., Wojciecha O. i Ryszarda M.

Z poniedziałkowego komunikatu prokuratury wynika, że mężczyźni usłyszeli zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej oraz udzielania i przyjmowania łapówek w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w Komisji Kwalifikacyjnej przy Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Komunikacji Rzeczypospolitej Polskiej. Mieli także podżegać do poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych i sami poświadczać w nich nieprawdę. Są też podejrzani o podżeganie świadków do składania fałszywych zeznań.

Jan S. został tymczasowo aresztowany. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

W grudniu 2016 r. funkcjonariusze CBA zatrzymali pięć osób: kierownika nadzoru i trzech inspektorów z Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie oraz biznesmena. Zatrzymani usłyszeli zarzuty nadużycia uprawnień, niedopełnienia obowiązków, fałszowania dokumentów i korupcji menadżerskiej.

Śledztwo prowadzone przez szczecińską Delegaturę CBA wraz z Prokuraturą Regionalną w Szczecinie od kwietnia 2016 r. dotyczy przyjmowania łapówek przez osoby zatrudnione w PGE GiEK SA Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie przy remontach i modernizacji infrastruktury Zespołu Elektrowni Dolna Odra.