Z opublikowanych w środę przez Główny Urząd Statystyczny szacunkowych danych o gospodarce w IV kwartale zeszłego roku wynika, że PKB wzrósł o 5,1 proc. rdr, popyt krajowy wzrósł o 6,1 proc. rdr, konsumpcja gospodarstw domowych zwiększyła się o 4,9 proc. rdr, a inwestycje o 11,3 proc. rdr.

"Najnowsze dane GUS dotyczące wzrostu PKB bardzo nas cieszą. Początek 2018 r. to dobry okres dla polskiej gospodarki, weszliśmy w ten czas z większą mocą, niż mogło się wcześniej wydawać" - zwróciła uwagę Emilewicz w komentarzu dla PAP. "PKB na poziomie 5,1 proc. w IV kwartale ub. roku to dobry prognostyk na kolejne miesiące" - oceniła.

Wiceminister przedsiębiorczości i technologii Tadeusz Kościński dodał, że cieszy szczególnie wzrost inwestycji o 11,3 proc. Według niego to pokazuje, że mamy bezpieczną, przewidywalną gospodarkę.

"Co ważne, jej siłą napędową, pierwszy raz od trzech lat, nie jest już głównie konsumpcja. Polska jest atrakcyjnym krajem dla inwestorów. Dzięki dobrej koniunkturze na rynku światowym oraz sprzyjającym warunkom dla przedsiębiorstw, a także dobremu wykorzystaniu funduszy unijnych, możemy zakładać, że popyt inwestycyjny będzie trwały i stabilny" - zaznaczył Kościński.

>>> Czytaj też: 5,1 proc. wzrostu PKB. GUS podał kolejne szacunki za IV kw. 2017 r.