Ministerstwo sprawiedliwości w Izraelu poinformowało w czwartek, że rozpocznie śledztwo ws. możliwego naruszenia praw obywatelskich przez Facebook w związku ze skandalem wokół współpracy z firmą Cambridge Analytica.

Celem śledztwa ma być wyjaśnienie, czy dane obywateli Izraela posłużyły do nielegalnych działań, które mogłyby naruszać ich prywatność i zasady obowiązującego w Izraelu prawa ochrony danych osobowych - podał izraelski resort sprawiedliwości.

Obowiązujące w Izraelu prawo ochrony danych osobowych ogranicza użycie pozyskanych od użytkowników danych do celów, na które wyrazili oni zgodę. Przetwarzanie danych jest również bezprawne tak długo, jak nie jest poprzedzone świadomie wyrażoną zgodą.

Facebook w ostatnich dniach boryka się z falą krytyki ze strony użytkowników i rządów wielu państw w związku ze sprawą nielegalnego wykorzystania danych niemal 50 mln osób korzystających z tego serwisu przez firmę analityczną Cambridge Analytica, która miała budować profile psychometryczne Amerykanów dla celów kampanii prezydenckiej republikańskiego kandydata Donalda Trumpa w 2016 roku.

>>> Polecamy: Cambridge Analytica zatapia Facebooka. Firma Zuckerberga ogłasza alarm i boi się katastrofy