Akcje japońskich firm wzrosły po trzech dniach spadku za sprawą nieoczekiwanego wzrostu w odsprzedaży domów w USA, która wywołała wzrost optymizmu związanego z nadziejami, że największa światowa gospodarka zwiększy popyt na materiały budowlane.
Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 2,73 proc. do 8.038,94 pkt.

Akcje Sumitomo Metal Mining Co., drugiego pod względem wielkości japońskiego producenta miedzi wyżkowały o 10 proc. z powodu wzrostu cen tego metalu, a koncernu Inpex Corp. Specjalizującego się w wydobyciu ropy - o 7,3 proc. po kolejnym wzroście jej cen. Także akcje Honda Motor wzrosły o 6.3 percent po zaaprobowaniu przez amerykański senat planu ulg podatkowych dla nabywców nowych samochodów. Z kolei Mitsui O.S.K. Lines zwyżkowały o 3.9 proc. dzięki kolejnemu, 11 z rzędu wzrostowi stawek przewozowych na surowce.

Czas na przygotowanie się na możliwe odbicie w sektorze surowcowym i transportowym ponieważ spowolnienie gospodarcze traci impet – powiedział Yoshinori Nagano z Daiwa Asset Management. Akcje firm z tych sektorów bedą pierwszymi, które odbiją się od dna – dodał.

Za sprawą oczekiwań, że nowy plan stymulujący ożywi chińską gospodarkę ceny akcji na giełdach w tym kraju wzrosły do pułapu najwyższego od 4 miesięcy. Chiński indeks benczmarkowy CSI 300, tworzony na bazie notowań akcji trzystu najbardziej reprezentatywnych firm na giełdach w Szanghaju i Shenzhen, wzrósł na zamknięciu o 2,7 proc. i wyniósł 2.166,41 pkt.

Industrial & Commercial Bank of China wzrósł o 3 proc. a China Merchants Bank o 4,2 proc. O 3,1 proc. zwyżkowały papiery China Eastern Airlines po tym jak nowy zarząd zapowiedział ograniczenie ekspansji, które znacząco ograniczy straty spółki.

Akcje w Hong Kongu zdrożały po raz pierwszy od trzech dni na fali spekulacji, że drugi pakiet stymulacyjny ożywi chińską gospodarkę. Indeks Hang Seng zwyżkował o 2,3 percent do 13.063,89 pkt.

Także południowokoreański indeks Kospi wzrósł na zamknięciu o 2,8 proc., do 1.195.37 pkt. - najwięcej od 8 stycznia.