„Porozumienie w #JerseyCity to sukces skoordynowanych działań dyplomatycznych wspieranych przez #Polonia. Bardzo za to dziękuję. Wspólne działania przynoszą efekty” – napisał na Twitterze marszałek Senatu.

Pomnik Katyński w Jersey City ma pozostać na nadbrzeżu rzeki Hudson. Zostanie przeniesiony na odległość 60 metrów od miejsca, w którym się obecnie znajduje.

O planach nieznacznego tylko przesunięcia pomnika powiadomił w piątek konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski. „Jest porozumienie (z burmistrzem Jersey City) Stevenem Fulopem. Pomnik zostaje na nabrzeżu 60 metrów od miejsca gdzie się teraz znajduje” – napisał konsul na Twitterze.

Pomnik Katyński jest usytuowany w Jersey City, w stanie New Jersey, na placu Exchange Place. 30 kwietnia burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował o projekcie stworzenia parku na terenie, na którym stoi obecnie Pomnik Katyński. Zapowiedział, że monument zostanie przeniesiony i tymczasowo przechowany w Departamencie Prac Publicznych, aby nie został uszkodzony. Plany usunięcia pomnika wywołały sprzeciw miejscowej Polonii, a także władz w Warszawie. (PAP)

Reklama