Polska awansowała na pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w efekcie bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Jak podano, europejską stolicą z drugim co do wielkości zatrudnieniem była Warszawa.

Zgodnie z publikacją „fDi Intelligence: Global greenfield investment trends”, Polska awansowała na pierwsze miejsce w Europie pod względem liczby miejsc pracy utworzonych w wyniku napływu BIZ. "Ponad 99 tys. zatrudnienie daje nam niepodważalną pozycję lidera w skali naszego kontynentu. Za nami, z 80 tys. miejscami pracy jest zarówno zdetronizowana Wielka Brytania, jak i Rosja (70 tys.) – zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Senger.

Dodano, że dane fDi Intelligence pokazują, że liczba projektów inwestycyjnych w Polsce wzrosła w stosunku rocznym o niemal jedną czwartą (z 272 do 338), osiągając piąte, a wyłączając Wielką Brytanię i Rosję, trzecie miejsce w Europie. "Z kolei szacowana łączna suma wydatków zagranicznych inwestorów w naszym kraju wzrosła o niemal połowę i wyniosła 14.8 mld dolarów. Poprawił się również całkowity udział CAPEX-u BIZ w Polsce w europejskim rynku - z 6 proc. w 2016 r. do 8 proc. w 2017 r." - czytamy.

Jak podkreślono, wyniki fDi Intelligence za 2017 r. są też korzystne dla Warszawy, gdyż zaraz po Bukareszcie (24 tys.) przyciągnęła inwestycje o największej deklarowanej liczbie miejsc pracy (17,8 tys.). Co więcej, w kategorii liczby projektów inwestycyjnych (81) wyprzedza takie aglomeracje, jak Berlin (76) czy Moskwa (64).

Reklama

Zdaniem Sengera Warszawa należy do najatrakcyjniejszych stolic Starego Kontynentu - przyciąga szczególnie inwestorów z sektora usług dla biznesu. Jak mówił, flagowymi przykładami są JP Morgan, który ma zatrudnić ok. 3 tys. specjalistów oraz Johnson&Johnson otwierający swoje globalne centrum doskonałości. Realizację obu inwestycji wsparła PAIH.

fDi Intelligence szacuje, że w zeszłym roku do Europy napłynęły inwestycje o wartości blisko 183 mld dol., to wzrost o 14 proc. r/r., tworząc ponad 578,6 tys. miejsc pracy (wzrost o 12 proc. r/r.).

>>> Polecamy: Relacje pracownicze według Ryanaira? To stanowcza odpowiedź wobec związków zawodowych