Według rosyjskiej agencji Interfax obowiązki przywódcy DRL objął dotychczasowy przewodniczący Rady Ludowej, czyli parlamentu separatystów, Denys Puszylin. Wybory nowego przywódcy i Rady Ludowej mają się odbyć 11 listopada.

Zawirowania na szczytach władzy w DRL wywołała śmierć zabitego 31 sierpnia w zamachu bombowym przywódcy DRL Ołeksandra Zacharczenki. Następnego dnia jego obowiązki przejął tzw. wicepremier Dmytro Trapeznikow.

W piątek prokuratura w Doniecku oświadczyła, że nominacja Trapeznikowa była nielegalna i sprzeczna z konstytucją DRL. Zgodnie z tym dokumentem po śmierci przywódcy republiki jego mandat wygasa, zaś jego obowiązki przejmuje pierwszy zastępca prezesa rady ministrów.

Jak wyjaśnił ukraiński portal Ostro.org, Zacharczenko nie miał swojego pierwszego zastępcy, a jedynie trzech zwykłych zastępców, wśród których był Trapeznikow. Prokurator DRL Andrij Spiwak oznajmił, że po śmierci Zacharczenki wszyscy członkowie jego rządu powinni podać się do dymisji, a jego następcę powinna wyznaczyć Rada Ludowa.

Rada ta zebrała się w piątek i powierzyła pełnienie obowiązków przywódcy DRL Puszylinowi. Podobnie jak wcześniej Zacharczenko, Puszylin uczestniczy w prowadzonych w Mińsku na Białorusi rozmowach trójstronnej grupy kontaktowej w sprawie rozwiązania konfliktu w Donbasie. Grupa składa się z przedstawicieli Ukrainy, Rosji, Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz separatystów.

Zacharczenko zginął tydzień temu w eksplozji ładunku wybuchowego w kawiarni Separ (separatysta) w centrum Doniecka. Według rosyjskich mediów bomba podłożona była w lampie lub żyrandolu wewnątrz lokalu i została odpalona za pomocą telefonu komórkowego.