Jak powinno wyglądać państwo dobrobytu?

16 września 2018, 17:30
Źródło:MAGAZYN DGP
Przejscie w kształcie klucza

Przejscie w kształcie kluczaźródło: ShutterStock

Czy czujesz, że medialne rozważania na temat państwa dobrobytu są nieznośnie płytkie? Czy irytuje cię pogardliwe określenie „socjal”, za którym zazwyczaj idzie zarzut, że ktoś kogoś czymś „kupił”. A może masz już dosyć odsyłania cię do Wenezueli albo na Kubę za każdym razem, gdy próbujesz powiedzieć, że dzielenie dochodu narodowego to ważne zadanie stojące przed politykami demokratycznego kraju?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (3)

 • Karol(2018-09-16 18:22) Zgłoś naruszenie 139

  Panstwo nie powinno sie mieszac w podzial PKB, gdyz ten podzial odbywa sie spontanicznie w miare udzialu poszczegolnych czynnikow w jego wytwarzaniu, wynagrodzonego ich dochodem. Kazda ingrencja panstwa w ten proces jedynie go zakluca i blokuje potencjal czynnikow produkcji. Sama dzialalnosc redystrybucyjna panstwa jest nie tylko kosztowna i bezproduktywna, ale negatywna w sensie braku udzialu w tworzeniu wartosci dodanej i PKB, jest po prostu marnotrastwem sily roboczej na kontraproduktywne cele. Proredystrybucyjne ideologie socjalistyczne pomijaja na ogol skrzetnie fakt, ze to wlasnie socjalna biurokracja jest najwiekszym beneficjentem redystrybucji a nie przedmiotowe grupy rzekomo uposledzonych socjalnie. Latwo mozna wykazac, ze polityka socjalna nie rozwiazuje zadnych problemow socjalnych, ale je tworzy, zarowno realnie jaki ideologicznie. Jest ona efektem immanentnego populizmu demokracji przedstawicielskiej i jej degenerujacego wplywu na klase polityczna, bardziej zainteresowana doraznym efektem wyborczym prowadzonej plityki niz perspektywicznym interesem spolecznym i panstwowym.

  Odpowiedz
 • taka prawda(2018-09-17 10:02) Zgłoś naruszenie 110

  Dziwne pytanie, gdyż obok jest prawdziwe państwo dobrobytu- Niemcy. Polsce , niestety , to nie grozi, bo nie ma gospodarza , to jedno, a drugie - mentalność większości ludzi, przy której nie sprawdzi się żaden ustrój.

  Odpowiedz
 • zzz(2018-09-17 10:56) Zgłoś naruszenie 32

  Bełkot socjalistów

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze