Szliście do władzy z obietnicą przywracania wspólnoty Polaków. Ta wspólnota po trzech latach ma się lepiej?

Bądźmy realistami, dziś nie ma warunków do budowania tego rodzaju wspólnoty. Pozytywne jest to, że mimo wszystko się nie pozabijaliśmy.

Mamy się cieszyć z planu minimum?

Wydaje się, że tu akurat musimy się z tego cieszyć. Mamy w Polsce dwie wspólnoty i jeśli pyta pan, czy integracja tych wspólnot postępuje, to powiem, że tak. Każda z tych wspólnot dość dobrze się zintegrowała… (śmiech).

Cenię pański sarkazm.

Ale to akurat prawda. Ludzie z mojego środowiska, obozu są naprawdę dobrze zintegrowani. Tamci też.

Będziecie dwoma plemionami, które się będą mordować, chyba że tu wprowadzimy wojska ONZ?

No dobrze, ale co możemy zrobić? Problem polega na tym, że te dwie wspólnoty mają tak różne wyobrażenia na temat tego, co dobre, a co złe, że dialog staje się niemożliwy.

Nie ma sensu rozmawiać?

Mam doświadczenie z Parlamentu Europejskiego (PE), staram się tam porozumieć z kolegami z Platformy, ale potem dochodzi do ich wystąpień w sprawie Polski i nie wiem, jak się zachować, bo to, co robią, jest całkowicie nieakceptowalne. Dla mnie przekroczeniem czerwonej linii jest opowiadanie o Polsce jako o państwie, w którym ludzie dokonują samopodpaleń, bo odebrano im wolność. Absolutnie nie mogę zaakceptować prezentowania Polski jako kraju podobnego do Turcji czy Czeczenii.

To cena potężnego konfliktu politycznego.

Jeżeli ktoś kocha Unię Europejską ponad wszystko, ponad Polskę, to ja nie potrafię z kimś takim znaleźć porozumienia.

Ale po co takie teksty? Naprawdę pan myśli, że oni kochają Unię ponad Polskę?

Ależ tak! Oczywiście jakoś łączą w sobie te obie miłości, uznając, że Unia to jest najlepsze, co nas spotkało i nic wspanialszego już się zdarzyć nie może. Jeśli ktoś przy tym opowiada bzdury, że w Polsce panuje dyktatura, ograniczona jest wolność, złamana konstytucja i demokracja, to o czym mamy rozmawiać?

I nic nas nie łączy?

Na szczęście nie wszystko zostało zniszczone, obie strony szanują reguły demokracji. Mamy niebywale ostrą walkę polityczną, ale werbalną, nie przeradza się ona w akty przemocy.

Ale te wspólnoty się do siebie nie zbliżyły.

Wręcz przeciwnie, oddaliły się.

Treść całego wywiadu można będzie przeczytać w piątkowym wydaniu DGP.

>>> Polecamy: Czy Włochy staną się drugą Grecją? Oto największe czynniki ryzyka