Młodzi Polacy otwierają własne firmy, a Czesi wolą etat. Dlaczego?

12 października 2018, 06:55 | Aktualizacja: 12.10.2018, 14:54
Tylko na Forsal.pl
Biurowiec

Biurowiecźródło: ShutterStock

Minęły już czasy stosunkowo wysokiego bezrobocia w naszym kraju, kiedy trudno było, szczególnie ludziom młodym znaleźć jakąkolwiek pracę, niekoniecznie zgodną z posiadanymi kwalifikacjami. Wielu młodych Polaków decydowało się wtedy albo na emigrację do bogatszych krajów zachodnich, albo też było poniekąd zmuszonych do podejmowania działalności gospodarczej na własny rachunek i ryzyko – pisze prof. Adam Gwiazda.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (27)

  • Buba(2018-10-12 13:25) Zgłoś naruszenie 545

    Duza ilosc firm jednosobowych to wskaznik kiepsiego rynku pracy, tak prawda to powod do zmartwien niz powod do radosci.

    Odpowiedz
  • Robol(2018-10-12 09:32) Zgłoś naruszenie 487

    Etaty są w Polsce tak opodatkowane i ozusowane, i to po stronie i pracownika i pracodawcy, że bardziej opłaca się samozatrudnienie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • zys(2018-10-12 10:27) Zgłoś naruszenie 4012

    To wynika z stosunku do pracownika tam i tu . Tu uwierzono i niestety stare nawyki myślowe trudno wytrzeć , że każdy kowalem swego losu , każen ma buławę w plecaku i inne bzdety. Czesi , mentalnie są bliscy Niemcom i zdają sobie sprawę , że w kupie siła i ich przełożeni o tym wiedzą. A u nas , niezdrowy indywidualizm nadal obowiązuje.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • lol(2018-10-12 14:39) Zgłoś naruszenie 372

    Jakie bzdury i to z ust pana "profesora". Człowieku w PL samozatrudnienie to po prostu rodzaj optymalizacji zusowsko-podatkowej. Spójrz sobie jakie kraje są w czołówce samozatrudnionych na liczbę pracujących: Kolumbia, Grecja, Meksyk, Turcja, Włochy i zaraz potem Polska. To jest taki wskaźnik identyfikujący republiki bananowe.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • realia(2018-10-12 10:21) Zgłoś naruszenie 313

    Głupoty i tyle, lwia część tych "przedsiębiorców wykazuje straty i nie płaci żadnych podatków, no i duża część przy korytku, czyli mają zlecenia od kolesi. Takich , co sami sobie założyli firmę i faktycznie działają jest niewiele.

    Odpowiedz
  • wer(2018-10-12 08:57) Zgłoś naruszenie 303

    Od tych 2 mln samozatrudniających przedsiębiorców w Polsce to trzeba odliczyć 700 tyś na umowach cywilnych.

    Odpowiedz
  • mac(2018-10-12 14:18) Zgłoś naruszenie 223

    W 10 milionowych czechach jest 230 tys, wakatów w 38 milionowej Polsce 120 tys, dobre, a polski biznes narzeka na brak rąk do pracy, bezrobocie u nich 3,5 % u nas 5,8 %. Napychanie rynku pracy Ukraińcami i innymi z krajów III świata robi swoje . Słusznie ktoś dostrzegł że czesi mają mentalność bardziej niemiecką , na ten rok 20 tys. osób z ukrainy dostało u nich pozwolenie na prace . U nas władza zawiesiła stronę migracje gov , odblokuje najwcześniej po wyborach ale tych w ….2019 r. Ludzie próbują coś zdziałać na wlasną ręke niż harować za ……. miskę ryżu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Mateusz(2018-10-12 18:10) Zgłoś naruszenie 184

    Te polskie pseudofirmy to zwykle cwaniactwo, oszukiwanie podatników i pracowników. Jest tyle firm, a nie ma ani jednej światowej marki (poza grami, ale na tym się nie oprzeć gospodarki 40 milionowego kraju) ani jednej firmy high tech. Wolałbym mieć 5 Samsungów niż 5 millionów firm krzak których model biznesowy opiera się na kombinacjach, umowach śmieciowych i wykazywaniu strat.

    Odpowiedz
  • Oświecony(2018-10-12 15:35) Zgłoś naruszenie 161

    ten Polski boom przedsiębiorców to samozatrudnienie, często wymuszane jak w przypadku głośnego ostatnio Polskiego czempiona LOT, który raczej nie świeci tu dobrym przykładem i kolejni jak Ryanair ustawiają się w kolejce takich działań. Czesi mają lepiej płatne prace w wielu obszarach, chyba po prostu nie muszą kombinować tak jak Polacy. Jeżeli artykuł wskazuje, że najwyższy odsetek (30%) jest "przedsiębiorców" w zbankrutowanej Grecji, to raczej nie należy się tym wskaźnikiem podniecać na co mógłby wskazywać tytuł artykułu..

    Odpowiedz
  • jajco(2018-10-12 19:03) Zgłoś naruszenie 152

    bo Polsce wypychaja pracowników na samozatrudnienie a u czechów jest normalnie

    Odpowiedz
  • no tak(2018-10-13 10:15) Zgłoś naruszenie 134

    Dlaczego ? po prostu Czesi są mądrzejszym Narodem.

    Odpowiedz
  • Kardinalen(2018-10-13 09:23) Zgłoś naruszenie 110

    w Polsce przechodzenie na DG jest często sztuczne bo to ucieczka przed drugim progiem podatkowym, który jest zamrożony od X lat i nie uwzględnił inflacji. Na początku było to około 3,5 średniej krajowej, dzisiaj nieco ponad dwie, także wysokowykwalifikowana kadra przechodzi na DG by więcej zostalo w kieszeni. Szkoda, że tego nie czaicie

    Odpowiedz
  • Terminator(2018-10-12 10:19) Zgłoś naruszenie 102

    Bo "normalna" praca (mediana zarobków: 2500 Złotych netto) w Polsce po prostu się nie opłaca!!! Śmiechu warte!!! LoooooooL.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ja(2018-10-13 22:58) Zgłoś naruszenie 50

    A moze jest to zwiazane x wyzszym czytelnictwem w Czechach. Zwyczajnie wiedza, ze nie kasa jest najwazniejsza tylko samo zycie tu i teraz. Madry narod.

    Odpowiedz
  • RICO(2018-10-14 11:08) Zgłoś naruszenie 50

    Polacy są jeszcze bardzo naiwni,wierzą w rozwój na podstawie narzuconego przez unijne dotacje stylu życia w sektorze administracyjnym/np.baseny,aquaparki,estrady,domy kultury,ryneczki,chodniczki,place zabaw,instytucje zidiocenia unijnego itp/ co nie daje takiego wizualnego rezultatu dla sektora prawdziwego biznesu.

    Odpowiedz
  • ert@ert-blog.pl(2018-10-13 22:23) Zgłoś naruszenie 40

    ...i jeszcze młodzi Polacy mogą oddychać do woli i korzystać ze słońca także, do woli i bezpłatnie...i to wszystko dzięki władcom kubła z pomyjami, jak w słynnym "Folwarku..."

    Odpowiedz
  • Wytłumaczenie jest proste....(2018-10-15 08:41) Zgłoś naruszenie 10

    W Czechach na etacie nie dają minimalnej krajowej..... W Polsce widzę to na co dzień - pensja minimalna krajowa dla każdego czy to robotnik gospodarczy czy radca prawny z doktoratem czy inżynier. W Polsce lepiej skończyć Zawodówkę i być spawaczem, mechanikiem samochodowym, budowlańcem czy fryzjerką by być kimś !!!!! A nie uczyć się by być biurwą

    Odpowiedz
  • Jurek(2018-11-10 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    Prowadzenie własnego biznesu nie jest aż tak skomplikowane. Ok, ja nie mówię, że wcale nie jest, bo jest, oczywiście :) Ale z drugiej strony jak się ma dobrą księgowość (pozdrowienia dla P. Grabowskich z Gamy :)) to nic złego nas nie spotka.

    Odpowiedz