Agencja Reuters pisze, że Salah Chaszodżdżi ma podwójne obywatelstwo - arabskie i amerykańskie - ale wcześniej objęty był zakazem opuszczania Arabii Saudyjskiej. Ze swojego kraju wyleciał w środę i według AFP, która powołuje się na Human Rights Watch, jest w drodze do Waszyngtonu.

"Salah i jego rodzina są na pokładzie samolotu lecącego do Waszyngtonu" - poinformowała Sarah Leah Whitson, delegatka Human Rights Watch na Bliski Wschód. Dodała, że władze Arabii Saudyjskiej nie chcą komentować tego wydarzenia, ale poinformowały, iż zniosły zakaz podróżowania dla Salaha Chaszodżdżiego.

Dżamal Chaszodżdżi, krytyczny wobec władz w Rijadzie saudyjski dziennikarz, zaginął 2 października po wejściu do saudyjskiego konsulatu w Stambule. Władze Turcji od początku podejrzewały, że dziennikarz został zamordowany na terenie placówki. Rijad z początku utrzymywał, że dziennikarz wyszedł z konsulatu, ale po ponad dwóch tygodniach od zniknięcia Chaszodżdżiego i wskutek presji międzynarodowej w końcu przyznał, że dziennikarz został tam zabity. (PAP)