Agencje przypominają, że obydwie strony umówiły się na spotkanie 25 lutego w Katarze. Mudżahid wyjaśnił, że ta data jest nadal aktualna, natomiast rozmowy tydzień wcześniej odbyłyby się z pakistańskim premierem Imranem Khanem, z którym omówione zostałyby relacje Afganistanu z Pakistanem.

"Otrzymaliśmy informację, że Talibowie ogłosili organizację takiego spotkania, ale nie otrzymaliśmy oficjalnego zaproszenia na te rozmowy" - poinformowało biuro prasowe Departamentu Stanu USA, nie wykluczając jednak mozliwości udziału amerykanskiej delegacji w negocjacjach.

"Stany Zjednoczone popierają wszystkie inicjatywy, które mogą doprowadzić do prawdziwego dialogu między rządem afgańskim a Talibami. Zachęcamy wszystkie kraje do wspierania tego procesu pokojowego" - podkreślono w komunikacie Departamentu Stanu.

Poprzednie spotkanie Talibów z Amerykanami miało miejsce na początku tego miesiąca w Moskwie. Talibowie określili te rozmowy jako "olbrzymi sukces". Wcześniej, pod koniec stycznia, w Katarze odbyły się trwające sześć dni rozmowy pokojowe między przedstawicielami talibów a delegacją amerykańską, której przewodniczył specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad.

Rozmowy koncentrowały się głównie na wycofaniu wojsk USA i gwarancji ze strony talibów, że Afganistan nie będzie ponownie używany jako bezpieczna przystań dla terrorystów do ataków na inne kraje. Po zakończeniu rozmów przedstawiciele talibów informowali, że uzgodniono projekt porozumienia pokojowego, zakładającego wycofanie wszystkich obcych wojsk z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy. Przedstawiciel władz USA oświadczyli jednak, iż o terminach nie rozmawiano.

Wojska USA weszły do Afganistanu pod koniec 2001 r., co było odpowiedzią na zamachu terrorystyczne z 11 września. W Afganistanie znajduje się obecnie ok. 14 tys. żołnierzy amerykańskich. Pomimo ich obecności, a także pomimo amerykańskiej pomocy wojskowej, szkoleniowej i finansowej dla afgańskiej armii, ultrakonserwatywny islamski ruch talibów nadal kontroluje prawie połowę terytorium Afganistanu. (PAP)