Hogan jest gościem odbywającego się w podrzeszowskiej Jasionce Europejskiego Forum Rolniczego, które poświęcone jest m.in. Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) UE w nowej perspektywie finansowej. Wydarzenie potrwa do soboty.

Hogan zaznaczył, że budżet przyszłej WPR jest zabezpieczony w wysokości 95 proc. obecnego. „Będziemy ostro walczyć o pozostałe 5 proc. tak, by budżet nowej WPR był taki sam, jak w obecnej perspektywie” – dodał.

Zdaniem komisarza Brexit oznacza "komplikację", ale Hogan wyraził nadzieję, że w ciągu 2 tygodni uda się znaleźć „zdroworozsądkowe rozwiązania”.

Reklama

„Chcemy rozwiązań, które będą dobre dla wszystkich stron. Musimy pamiętać, że jesteśmy silniejsi, kiedy współpracujemy, kiedy jesteśmy razem, a nie stoimy osobno” – mówił.

Hogan zwrócił uwagę, że w nowej perspektywie finansowej będzie przeznaczonych 11 mld euro m.in. na innowacje i dodatkowe badania naukowe i rozwojowe. „Chcemy, żeby z tych pieniędzy korzystali rolnicy; szczególnie mali i średni farmerzy” – powiedział.

Hogan przypomniał, że WPR jest najstarszą polityką UE i „najbardziej udaną”. Jego zdaniem, jednym z nowych zadań UE, w ramach WPR, będzie eksport żywności na cały świat. Mówiąc o nowej perspektywie UE Hogan zapewnił, że jego celem jest "płynne" przejście do nowego budżetu.

Jak zaznaczył komisarza UE ds. rolnictwa, nowe wyzwania w WPR skupiają się na trzech celach: środowiskowym, gospodarczym i społecznym.

Hogan podkreślił także, że rolnicy nie powinni ignorować środowiska i zmian klimatycznych. W jego ocenie, politycy muszą znaleźć odpowiedzi także na te wyzwania.

>>> Czytaj też: Brytyjczycy będą potrzebowali wiz w UE? Burzliwe negocjacje stron zakończyły się fiaskiem