Państwowa agencja prasowa Anatolia poinformowała, że decyzja zapadła sześcioma z 10 głosów. Sprawę do TK wniosła Wikimedia Foundation, organizacja non profit, zarządzająca Wikipedią.

"Trybunał Konstytucyjny orzekł w naszej sprawie dotyczącej Wikipedii, że doszło do naruszenia praw" - napisał na Twitterze Gonenc Gurkaynak, prawnik reprezentujący Wikimedia Foundation. Decyzja TK może utorować drogę do odblokowania witryny - pisze Reuters.

Władze tureckie zablokowały tureckim internautom dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii w 2017 roku, a jako powód podano zamieszczanie przez nią artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję.

Reklama

>>> Czytaj też: Erdogan ostrzega Europę przed nową falą uchodźców. "Odczuje to zwłaszcza Grecja"