Belgia w lutym sprawuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W ramach niej zaprosiła organizację pozarządową Obrona Dzieci Palestyny do zabrania głosu na posiedzeniu RB ONZ w lutym. Jak informuje "De Standaard", DCIPalestine broni praw palestyńskich dzieci w strefie działań wojennych i jest krytyczna wobec działań Izraela.

To zaproszenie nie spodobało się w Tel Awiwie. Dlatego zastępca ambasadora Belgii w Izraelu Pascal Buffin został wezwany dwukrotnie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Jerozolimie.

Ambasador Izraela w Belgii, Emmanuel Nahshon uważa, że Belgia powinna wycofać zaproszenie dla DCIPalestine. „Belgia zaprosiła organizację pozarządową powiązaną z terroryzmem na debatę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Troska Belgii o dzieci nie dotyczy dzieci izraelskich, które są ofiarami rakiet Hamasu” - napisał na Twitterze. „Zaproszenie do DCIPalestine musi zostać anulowane" - dodał.

W związku z tą wypowiedzią Nahshon został z kolei wezwany do MSZ Belgii. „Stwierdziliśmy, że to nieodpowiednie dla kogoś, kto oficjalnie reprezentuje swój kraj, dlatego rozmawialiśmy z nim o tym w Brukseli” - podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

MSZ Belgii podkreśla, że wspomniana organizacja pozarządowa współpracowała wcześniej z UNICEF, UNESCO i Radą Europy.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)