Inwestycyjny gigant zamierza zarobić w nadchodzącym roku aż 41 mld dol. w celu wykupu akcji własnych i redukcji zadłużenia. Chce w ten sposób przekonać inwestorów o swojej stabilności w obliczu narastającego kryzysu na globalnych rynkach.

Softbank planuje sprzedaż lub spieniężenie wybranych aktywów w ciągu czterech zbliżających się kwartałów. Nie sprecyzował dokładnie, o które chodzi. Jest znaczącym udziałowcem chociażby w Alibabie, Uberze i WeWork. Część z pozyskanych środków zostanie spożytkowana na wdrożenie nowego plany skupu akcji własnych o wartości nawet ok. 18 mld dol. Giełdowa wartość akcji SoftBanku wzrosła o 19 proc., czyli najwięcej od ponad 11 lat.

Japoński konglomerat, który prowadzi również Vision Fund, jest uważany za szczególnie narażony na finansowe wstrząsy, bowiem inwestuje w nierentowne startupy z całego świata.

Firma Masayoshi Sona zmaga się aktualnie z problemem wzrostu kosztów ubezpieczenia zadłużenia na wypadek niewypłacalności. Jej swapy na zwłokę w spłacie kredytu (ang. Credit Default Swap, CDS), czyli instrumenty finansowe zabezpieczające przed ryzykiem kredytowym, osiągnęły najwyższą wartość od około dekady.

Jak zauważa dyrektor wykonawczy Ichiyoshi Asset Management Mitsushige Akino, decyzja o sprzedaży aktywów zwiększy krótkoterminowo wartość akcji Softbanku, ale nie zmieni jego fundamentalnej kondycji. Krytykuje też to posunięcie z powodu niskiej aktualnej wyceny aktywów firmy. SoftBank argumentuje swoją decyzję wprowadzeniem strategii skupu obligacji oraz poprawy stosunku zadłużenia netto w stosunku do wartości inwestycji. Firma zakłada, że koszty finansowania będą rosły. Zdaje sobie też sprawę z aktualnych rynkowych warunków.

Ogłoszony w poniedziałek program odkupu akcji następuje zaledwie tydzień po ogłoszeniu identycznego o wartości ok. 4,5 mld dol.

Softbank regularnie prowadzi własną wycenę swoich udziałów z uwzględnieniem wartości zadłużenia. Nawet pomimo ostatniej wyraźnej zmiany wyceny rynkowej szacuje, że jest ona ponad trzykrotnie zaniżona (cena zamknięcia to ok. 28,7 dol. za akcję). Udziały Softbanku w Alibabie mają obecnie wartość ponad 120 mld dol.

>>> Polecamy: W Kongresie USA impas ws. pakietu stymulującego. Demokraci zablokowali wartą 1,4 bln dol. propozycję