Inwestycyjny gigant zamierza zarobić w nadchodzącym roku aż 41 mld dol. w celu wykupu akcji własnych i redukcji zadłużenia. Chce w ten sposób przekonać inwestorów o swojej stabilności w obliczu narastającego kryzysu na globalnych rynkach.

Softbank planuje sprzedaż lub spieniężenie wybranych aktywów w ciągu czterech zbliżających się kwartałów. Nie sprecyzował dokładnie, o które chodzi. Jest znaczącym udziałowcem chociażby w Alibabie, Uberze i WeWork. Część z pozyskanych środków zostanie spożytkowana na wdrożenie nowego plany skupu akcji własnych o wartości nawet ok. 18 mld dol. Giełdowa wartość akcji SoftBanku wzrosła o 19 proc., czyli najwięcej od ponad 11 lat.

Japoński konglomerat, który prowadzi również Vision Fund, jest uważany za szczególnie narażony na finansowe wstrząsy, bowiem inwestuje w nierentowne startupy z całego świata.

Firma Masayoshi Sona zmaga się aktualnie z problemem wzrostu kosztów ubezpieczenia zadłużenia na wypadek niewypłacalności. Jej swapy na zwłokę w spłacie kredytu (ang. Credit Default Swap, CDS), czyli instrumenty finansowe zabezpieczające przed ryzykiem kredytowym, osiągnęły najwyższą wartość od około dekady.

Reklama

Jak zauważa dyrektor wykonawczy Ichiyoshi Asset Management Mitsushige Akino, decyzja o sprzedaży aktywów zwiększy krótkoterminowo wartość akcji Softbanku, ale nie zmieni jego fundamentalnej kondycji. Krytykuje też to posunięcie z powodu niskiej aktualnej wyceny aktywów firmy. SoftBank argumentuje swoją decyzję wprowadzeniem strategii skupu obligacji oraz poprawy stosunku zadłużenia netto w stosunku do wartości inwestycji. Firma zakłada, że koszty finansowania będą rosły. Zdaje sobie też sprawę z aktualnych rynkowych warunków.

Ogłoszony w poniedziałek program odkupu akcji następuje zaledwie tydzień po ogłoszeniu identycznego o wartości ok. 4,5 mld dol.

Softbank regularnie prowadzi własną wycenę swoich udziałów z uwzględnieniem wartości zadłużenia. Nawet pomimo ostatniej wyraźnej zmiany wyceny rynkowej szacuje, że jest ona ponad trzykrotnie zaniżona (cena zamknięcia to ok. 28,7 dol. za akcję). Udziały Softbanku w Alibabie mają obecnie wartość ponad 120 mld dol.

>>> Polecamy: W Kongresie USA impas ws. pakietu stymulującego. Demokraci zablokowali wartą 1,4 bln dol. propozycję