Wojewoda zachodniopomorski wszczął procedurę administracyjną w sprawie wydania pozwolenia na budowę dla części gazociągu Baltic Pipe, zlokalizowanego na dnie Bałtyku w polskim obszarze morskim, podał Gaz-System.

Trasa gazociągu o długości 56 km przebiega przez polskie wody terytorialne oraz wyłączną strefę ekonomiczną.

"Postępowanie administracyjne dla gazociągu podmorskiego zostało podzielone na dwie części:

Reklama

- gazociąg na dnie morza w polskiej strefie o długości 56 km,

- lądowy odcinek gazociągu podmorskiego o długości około 90 m wraz z zespołem zaporowym Niechorze - Pogorzelica" - czytamy w komunikacie.

Wyjście gazociągu podmorskiego na ląd zostanie poprowadzone metodą mikrotunelingu. Ta bezwykopowa technologia polega na wykonaniu betonowej obudowy, w której umieszczony zostanie gazociąg podmorski wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki zastosowaniu tej metody klif oraz wydmy na polskim wybrzeżu pozostaną nienaruszone, a ingerencja w plażę będzie ograniczona do minimum, podkreślono.

W marcu br. wojewoda zachodniopomorski wszczął także postępowanie dla tzw. odcinka lądowego gazociągu podmorskiego. Zakłada ono budowę "łącznika" (ang. "spool") wraz z zespołem zaporowym. Ten odcinek gazociągu zakończy się w komorze zespołu zaporowego, gdzie zostanie połączony z lądową częścią inwestycji. Lokalizację tego obiektu przewidziano w rejonie miejscowości Pogorzelica (gmina Rewal).

Otrzymanie kompletu pozwoleń na budowę dla odcinka podmorskiego oraz tzw. łącznika planowane jest na II kwartał bieżącego roku. Równolegle Gaz-System prowadzi procedurę wyboru wykonawcy robót budowlano-montażowych. Dzięki temu rozpoczęcie prac związanych z budową gazociągu podmorskiego będzie możliwe jeszcze w tym roku, podsumowano.

Podstawą do wydania decyzji pozwolenia na budowę jest ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (tzw. specustawy).

Projekt Baltic Pipe ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Projekt składa się z 5 komponentów. Jednym z nich jest rozbudowa i modernizacja polskiego systemu przesyłowego gazu ziemnego. W wyniku realizacji tej części inwestycji nastąpi połączenie gazociągu podmorskiego z istniejącym systemem przesyłowym poprzez budowę gazociągów: Niechorze - Płoty - Goleniów i Goleniów-Lwówek, tłoczni w Gustorzynie oraz rozbudowę tłoczni gazu w Goleniowie i Odolanowie.

Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego oraz zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce.

>>> Czytaj również: Prezes PGNiG: Nie będziemy już oszukiwani na cenach gazu. Gazprom musi nam zwrócić 6,2 mld zł