Pomoc będzie miała formę państwowych gwarancji dla 85 proc. kwoty, opiewającego na ponad 1,5 mld franków kredytu, jaki obie spółki zaciągną w konsorcjum bankowym. Kredyt można będzie wykorzystać wyłącznie na potrzeby infrastruktury szwajcarskiej, bez jakichkolwiek przelewów na rzecz zagranicznej spółki macierzystej. Decyzję rządu musi jeszcze zatwierdzić szwajcarski parlament.

Szwajcaria nie zamierza przejmować udziału kapitałowego w Lufthansie. Do czasu całkowitego zwrotu pożyczki Swiss i Edelweiss będą miały zakaz wypłacania dywidend i dokonywania transferów pieniężnych w ramach koncernu.

Jak zauważa agencja dpa, rządowi Austrii, z którym Lufthansa negocjuje na temat ewentualnej pomocy dla będących jej własnością linii Austrian Airlines (AUA), zależy wyłącznie na korzyściach dla własnego państwa. "Nasze interesy są tutaj jasne" - oświadczył w środę w Wiedniu kanclerz Sebastian Kurz przed spotkaniem z szefem Lufthansy Carstenem Spohrem.

Austrian Airlines złożyły we wtorek wieczorem wniosek o przydzielenie im 767 mln euro z austriackiego państwowego funduszu przeciwdziałania skutkom pandemii. Jak podał austriacki dziennik "Die Presse", rząd Austrii rozważa wykupienie za 267 mln euro pakietu akcji Lufthansy, ale wiadomości tej na razie nikt nie potwierdził.

W Niemczech koncern broni się w rozmowach z rządem przed ewentualnością bezpośredniego wpływu państwa na jego działalność. W zamian za wielomiliardową pomoc finansową strona rządowa miała się od niego domagać mniejszościowego udziału blokującego, dwóch miejsc w radzie nadzorczej i płacenia 9-procentowych odsetek - pisze dpa. Dlatego Lufthansa bierze pod uwagę ogłoszenie upadłości z jednoczesnym pozostaniem spółki pod dotychczasowym kierownictwem, co uczyniły już niemieckie czarterowe linie lotnicze Condor.

Na razie nie wiadomo, co było treścią wtorkowych rozmów Spohra z kanclerz Angelą Merkel. W Berlinie twierdzi się, że kwestia przyszłości Lufthansy zostanie rozstrzygnięta w ciągu jednego do dwóch tygodni - zaznacza dpa.

>>> Czytaj też: Gazprom dostosuje się do warunków cenowych z wyroku arbitrażu? Jest deklaracja