Łagodne podejście Szwecji do powstrzymywania pandemii Covid-19 może i działa w największej gospodarce Skandynawii, ale błędem byłoby uznanie go za wzór do naśladowania przez innych - ostrzega Goldman Sachs.

Podczas pandemii szwedzkie szkoły, siłownie, bary i sklepy były w większości otwarte. Opublikowane we wtorek dane pokazały, że szwedzka gospodarka łagodniej przechodzi przez czas pandemii, ponieważ PKB największej nordyckiej gospodarki może skurczyć się znacznie mniej niż innych gospodarek.

Pomimo braku ścisłej blokady wskaźnik śmiertelności w Szwecji jako odsetek ludności jest niższy niż w większości głównych gospodarek europejskich. Tymczasem główny epidemiolog w Szwecji twierdzi, że istnieją oznaki stabilizacji wskaźnika zakaźności.

Tymczasem analitycy Goldman Sachs twierdzą, że nie ma dowodów na to, że inne kraje, które przyjęłyby szwedzką strategię walki z Covid-19, osiągnęłyby podobne rezultaty. Wynika to z szeregu wyjątkowych czynników demograficznych, dzięki którym Szwecja uchroniła się przed najgorszym scenariuszem rozwoju pandemii – uważa zespół ekonomistów pod przewodnictwem Svena Jari Stehna.

"W Szwecji gęstość zaludnienia jest o połowę mniejsza niż we Włoszech, jest też wysoki odsetek jednoosobowych gospodarstw domowych i stosunkowo niski odsetek wielopokoleniowych gospodarstw domowych. Dlatego szwedzkich doświadczeń nie można ekstrapolować w celu szybkiego ponownego otwarcia gospodarek w innych miejscach" - twierdzą analitycy Goldmana.

Reklama

Śmiertelność w Szwecji, choć nie tak wysoka, jak w miejscach takich jak Wielka Brytania i Hiszpania, jest znacznie wyższa niż w sąsiedniej Danii, Norwegii czy Finlandii. Ale co ważne, rozwój pandemii w żadnym momencie nie przytłoczył szwedzkiego systemu opieki zdrowotnej.

W wywiadzie dla duńskiego nadawcy telewizyjnego DR, główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell wyjaśnił swoją strategię argumentując, że surowe ograniczenia nie mają sensu w przypadku wirusa, który prawdopodobnie będzie obecny przez długi czas.

Jego zdaniem, nie da się na dłuższą metę stosować rygorystycznych zasadach ograniczania pandemii. „Można nałożyć takie ograniczenia tylko przez ograniczony czas" - powiedział. "Trzeba więc znaleźć inną drogę, a nasz model może okazać się bardziej zrównoważony".

>>> Czytaj więcej: Bloomberg: Kontrowersyjna strategia Szwecji wobec pandemii jest jednak skuteczna?