Decyzja ta została ogłoszona dzień po tym, gdy rząd Włoch zgodził się na otwarcie w kraju od 18 maja barów, restauracji i salonów fryzjerskich oraz piękności, a konkretne inicjatywy pozostawił w gestii poszczególnych regionów w zależności od sytuacji epidemicznej.

W komunikacie wydanym przez władze Emilii-Romanii podkreślono, że region ten gotów jest otworzyć od poniedziałku nie tylko lokale gastronomiczne i punkty usługowe, ale także plaże, "zawsze przy poszanowaniu norm bezpieczeństwa".

Emilia-Romania jest jednym z najbardziej dotkniętych przez Covid-19 regionów Włoch.

W tych dniach, jak głosi nota, ustalone zostaną wszystkie protokoły bezpieczeństwa sanitarnego, by wznowić zawieszoną dotąd z powodu koronawirusa działalność różnych sektorów.

Na tamtejszym wybrzeżu Adriatyku znajdują się tak popularne miejscowości nadmorskie, jak Rimini, Riccione, Cattolica z wielokilometrowym pasem plaż.

Również 18 maja w Wenecji Euganejskiej zostanie otwarte wszystko, co możliwe - zapowiedział we wtorek szef władz regionu Luca Zaia. Ostrożniejsze są władze najbardziej dotkniętej przez epidemię Lombardii, które decyzję podejmą za kilka dni.

Na spotkaniu z dziennikarzami gubernator Wenecji Euganejskiej odniósł się do poniedziałkowej zapowiedzi rządu, który po rozmowach z regionami ogłosił, że od 18 maja można w kraju otworzyć bary, restauracje, salony fryzjerskie, sklepy.

Mówiąc o tych rozmowach Zaia, wyjaśnił: "Przeszła linia, którą proponowaliśmy z innymi kolegami; niech rząd do 18 maja podejmie podstawowe decyzje, standardowe dla wszystkich, a potem upoważni regiony".

"Nasza idea jest taka, by, jeśli będą ku temu przesłanki sanitarne, otworzyć od poniedziałku wszystko, co tylko można" - oświadczył gubernator Wenecji Euganejskiej.

Szef władz Lombardii Attilio Fontana zapowiedział zaś, że decyzję w sprawie dalszego odmrażania usług i biznesu podejmie do czwartku.

"Najpierw musimy otrzymać wskazówki od rządu" - zastrzegł. "Wtedy zestawimy dane epidemiczne i będziemy mieli możliwość dokonania oceny i wyrażenia zgody na otwarcie dalszych sektorów" - stwierdził szef Lombardii, najbardziej zaatakowanej przez koronawirusa.

Lombardia jest tym regionem Włoch, w którym zanotowano najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem.

Od 4 maja we Włoszech obowiązuje w związku z poprawą sytuacji druga faza epidemii, w której złagodzono część restrykcji i odmrożono dużą część gospodarki. W tym tygodniu oczekiwane są zalecenia rządu dotyczące okresu od 18 maja.

>>> Polecamy: Paczkomaty ratują nas w czasie epidemii? 80 proc. kupujących w sieci wybiera tę formę dostawy [SONDAŻ]