Zaplecze prezydenta postępuje tak, jakby nie dostrzegało, że część elektoratu, która doświadczyła awansu materialnego i społecznego, zaczęła aspirować do lepszego statusu
DGP
Po co Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski?
Reklama
Na ratunek. Głównym zadaniem Rafała Trzaskowskiego jest mobilizacja części twardego elektoratu Koalicji Obywatelskiej uśpionej przez Małgorzatę Kidawę-Błońską oraz odzyskanie tych wyborców, którzy w ostatnich tygodniach przenieśli swoje poparcie na Szymona Hołownię i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Małgorzata Kidawa-Błońska potrafiła być skuteczną polityczką w przyjaznym środowisku. Znacznie gorzej szło jej w bezpośredniej rywalizacji w trakcie kampanii. I na tym musi się również skupić Rafał Trzaskowski.
Czy Małgorzata Kidawa-Błońska zostawiła po sobie jakiś kapitał polityczny w spadku Rafałowi Trzaskowskiemu?
Poczucie, że fundamentem politycznej aktywności może być troska o zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Konsekwentny sprzeciw wobec organizacji wyborów zaplanowanych na 10 maja może stanowić poważny kapitał polityczny, ponieważ wśród wyborców bardziej refleksyjnych i krytycznych może być kojarzona jako ktoś, kto bierze pod uwagę przede wszystkim interes szeroko rozumianej wspólnoty.
I teraz polityczkę uosabiającą kompromis i empatię zastąpił polityczny samiec alfa, który od razu poszedł na konfrontację z TVP i PiS. Taka strategia może być dzisiaj skuteczna?
Rafał Trzaskowski miał do wyboru dwie opcje: mógł się pozycjonować wobec głównego kandydata opozycyjnego Szymona Hołowni lub wobec aktualnego prezydenta. Wybrał drugą opcję.
Cały wywiad z Ewą Marciniak przeczytasz w Magazynie Dziennika Gazety Prawnej i na e-DGP