KE ma już nowe dokumenty w sprawie polskich stoczni i chce szybko je ocenić

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
11 lipca 2008, 11:08
Komisja Europejska potwierdziła w piątek, że otrzymała z Polski dodatkowe informacje w sprawie planów restrukturyzacji stoczni Gdańsk, Gdynia i Szczecin i zapowiedziała ich szybką analizę.

"Komisja Europejska może potwierdzić, że otrzymała informacje od polskich władz (...) o godz. 21:30 w czwartek wieczorem. Przeanalizuje teraz szybko te informacje, by ocenić, czy w konkretny i rzeczywisty sposób wnoszą one coś nowego do informacji, które mogłyby mieć wpływ na wykonaną przez KE ocenę już wcześniej przedstawionych planów restrukturyzacji" - głosi oficjalny komunikat KE.

Polski rząd miał czas do czwartku na uzupełnienie programów restrukturyzacyjnych dla stoczni Gdynia i Szczecin. Poprzednie KE odrzuciła. Dla zakładu w Gdańsku - jak informował minister skarbu Aleksander Grad - unijna komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes wydłużyła termin do końca września.

"Dla tych najważniejszych kwestii, o które prosiła Komisja Europejska, wczoraj wysłaliśmy bardzo jasny sygnał, jasne wyliczenie. Jesteśmy gotowi te wymagania najważniejsze, które Komisja stawia, spełnić" - powiedział w piątek Grad w TVN CNBC.

Dodał, że w dokumentach wysłanych w czwartek do Komisji Europejskiej znalazły się "nowe projekcje finansowe inwestorów dla stoczni Gdynia i dla stoczni szczecińskiej".

Wyraził też przekonanie, że Polska - tak jak tego oczekuje - otrzyma czas do końca września. Resort skarbu chce bowiem więcej czasu na przygotowanie umów dla stoczni w Szczecinie i Gdyni. Wyznaczony przez KE termin to 15 lipca (stocznia Gdańsk jest już sprywatyzowana).

Do porządku obrad posiedzenia KE w przyszłą środę 16 lipca wpisane jest podjęcie decyzji o zwrocie pomocy publicznej, którą dostały stocznie w Szczecinie i Gdyni, co przesądza o ich upadłości, choć niekoniecznie oznacza zaprzestanie działalności ekonomicznej.

AL, PAP

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Tematy: gospodarka
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj