Forsal logo

Około 6 proc. wzrostu PKB w pierwszej połowie roku - twierdzi ministerstwo gospodarki

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
21 lipca 2008, 09:49
Według analityków Ministerstwa Gospodarki, wzrost polskiego PKB w pierwszej połowie roku wyniósł ok. 6 proc.

Piątkowe dane o produkcji sprzedanej przemysłu okazały się zgodne z oczekiwaniami analityków Ministerstwa Gospodarki (wzrost o 7,2 proc. rok do roku). Po danych o majowej produkcji analitycy resortu oczekiwali wzrostu PKB w pierwszym półroczu o 5,6-6 proc. W pierwszym kwartale PKB zwiększył się o 6,1 proc. rok do roku.

„W ciągu sześciu miesięcy br. produkcja przemysłowa zwiększyła się o 8,5 proc. Analitycy Ministerstwa szacują, że w lipcu wzrośnie ona o ok. 8,4 proc., a w trzecim kwartale zbliży się do 7,4 proc.” – czytamy w komunikacie.

Resort podkreśla, że zwiększyła się również sprzedaż w przedsiębiorstwach budowlanych – prawie o 21 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem i o 15,3 proc. miesiąc do miesiąca.

„Wzrost odnotowały wszystkie grupy przedsiębiorstw, m.in. przygotowujące teren pod budowę (o 24 proc. w stosunku do czerwca ub.r.). W całym pierwszym półroczu sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wzrosła o 18,2 proc. Eksperci MG oczekują podobnych wyników w III kwartale br” – głosi komunikat.

Zdaniem analityków resortu, sektor przemysłowy i budowlany rozwijały się w drugim kwartale w tempie zbliżonym do zanotowanego w pierwszych trzech miesiącach br. „Wzrost produkcji sprzedanej w czerwcu był zgodny z oczekiwaniami resortu gospodarki, co pozwala na podtrzymanie prognozy wzrostu gospodarczego w drugim kwartale” – podkreślili.

Według nich wzrost wskaźnika cen produkcji sprzedanej przemysłu o 2,7 proc. rok do roku w czerwcu był spowodowany przede wszystkim wyższymi cenami w przetwórstwie przemysłowym.

AL, ISB

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: ISB
Tematy: gospodarka
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj