Inwestycje proekologiczne mogą liczyć obecnie na solidne wsparcie ze strony międzynarodowych instytucji finansowych, takich jak Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju czy Europejski Bank Inwestycyjny. Dofinansowanie do kredytów na ekologiczne inwestycyjne pochodzi też ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Przy czym mowa tu nie o bezpośrednim finansowaniu takich projektów przez te instytucje, lecz o pośrednictwie innych banków; które z tymi instytucjami mają podpisane umowy i korzystają z dostarczonych przez nie kapitałów czy gwarancji, udzielając ich następnie zainteresowanym przedsiębiorcom.
Na przykład Nordea udziela kredytów inwestycyjnych ze środków EBI dla małych i średnich firm z przeznaczeniem m.in. na inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego czy racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej. Pewną niedogodnością tej oferty jest to, że całkowita kwota finansowania z udzielonego przez ten bank kredytu nie powinna przekraczać 50 proc. kosztów projektu. Ponieważ koszty projektów mogą wynosić od 40 tys. euro do 25 mln euro, w praktyce oznacza to możliwość sfinansowania inwestycji o wartości od 20 tys. euro do 12,5 mln euro. Brakująca kwota finansowania może być dostarczona w ramach kredytu przez bank lub w ramach dotacji ze środków unijnych.
Sporą popularnością cieszą się także kredyty preferencyjne na przedsięwzięcia termomodernizacyjne.
Reklama
– Mamy w ofercie kredyty z premią BGK na niekomercyjne przedsięwzięcia termomodernizacyjne i remontowe realizowane przez małe i średnie firmy np. zarządzające budynkami wielorodzinnymi – mówi Alicja Siemieniec, dyrektor departamentu Projektów Ekologicznych Banku Ochrony Środowiska. Wyjaśnia, że w tym wypadku 20 proc. zaciągniętego kredytu spłacane jest ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Jednak jest dodatkowy warunek: wartość premii nie może przekraczać 16 proc. kosztów przedsięwzięcia oraz dwukrotności przewidywanych rocznych oszczędności kosztów energii, ustalonych na podstawie audytu energetycznego. Przy czym premia ta wypłacana jest dopiero po zakończeniu poprawnie zrealizowanej inwestycji i poświadczeniu jej zgodności z audytem energetycznym.
– Idea produktu polega na współfinansowaniu przez BGK inwestycji, których celem jest uzyskanie energooszczędności, a koszty kredytu będą spłacane z zaoszczędzonych wydatków na energię – mówi Izabela Sławińska, menedżer produktów dla firm w BZ WBK.
Najwięcej ofert finansowania inwestycji ekologicznych ma jednak Bank Ochrony Środowiska, który specjalizuje się w tej dziedzinie. BOŚ pozyskuje finansowanie zarówno za granicą (np. Council of Europe Development Bank), jak i w kraju (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Okazuje się na przykład, że małe i średnie firmy mogą korzystać z preferencyjnych kredytów nie tylko po to, żeby oszczędzać (np. na rachunkach za ogrzewanie czy prąd), ale też żeby zarabiać.
W BOŚ dostępne są kredyty dla firm realizujących inwestycje w tzw. formule trzeciej strony. Mogą je uzyskać przedsiębiorcy wprowadzający nową technologię w obiektach zamawiającego (w celu osiągnięcia zysków z oszczędności lub opłat, np. z tytułu mniejszego zużycia energii elektrycznej, cieplnej, wody czy zmniejszenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska). Ponadto mogą to być także inwestycje służące składowaniu lub zagospodarowywaniu odpadów, oczyszczaniu ścieków lub uzdatnianiu wody, których efekty ekologiczne i finansowe zapewniają spłatę kredytu.
Równocześnie BOŚ oferuje proekologiczne kredyty oprocentowane nawet na 1 proc., przeznaczone na sfinansowanie kosztów zakupu i montażu urządzeń służących ochronie środowiska. W ten sposób, przy niewielkich kosztach, na nowe można wymienić np. kotły centralnego ogrzewania. Warunkiem wykorzystania tego finansowania jest skorzystanie z usług podmiotu, z którym bank ma podpisaną umowę. Na stronach internetowych banku znajduje się specjalna wyszukiwarka takich firm-usługodawców.
JAK EBOIR WSPIERA INWESTYCJE W ZIELONĄ ENERGIĘ
126 mln zł pożyczki na zbudowanie farmy wiatrowej w Tychowie na północy Polski dostanie Megawatt Baltica. Cały projekt kosztuje 346 mln zł i ma być dodatkowo współfinansowany przez Bank Millenium.
Tego typu projekty mają priorytet w finansowaniu przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Od przyjęcia inicjatywy na rzecz zrównoważonej energii (z ang. Sustainable Energy Initiative), w 2006 roku bank wydał ponad 2,7 mld euro na ponad 160 projektów służących bardziej efektywnemu zużywaniu energii i alternatywnych form jej wytwarzania.
OPINIA

Ekologia się opłaca

ANNA ŻYŁA
główny ekolog Banku Ochrony Środowiska
Wzrasta świadomość ekologiczna polskich przedsiębiorców, którzy realizując inwestycje coraz częściej biorą pod uwagę ich proekologiczność. A to m.in. z uwagi na fakt, iż niejednokrotnie korzyści ekologiczne dają korzyści ekonomiczne (np. wszelkie działania służące zmniejszeniu zużycia energii, które przekładają się na obniżenie opłat za prąd). Podobnie, jeśli przedsiębiorca wdroży wodooszczędną technologię – będzie ponosił niższe koszty opłat za wodę i ścieki. Zastanawiając się nad finansowaniem inwestycji związanych z ochroną środowiska, warto pamiętać o dostępnych kredytach preferencyjnych lub dotacjach na tego typu przedsięwzięcia.