Przetwórstwo przemysłowe ma się lepiej

Jak wynika z danych GUS, ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w maju oceniany nadal negatywnie, gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat, ale lepiej niż w kwietniu br. Na opinie przedsiębiorców wpływają mniej pesymistyczne niż w kwietniu oceny bieżącego portfela zamówień oraz produkcji, a także sytuacji finansowej. Mimo przewidywanego w najbliższych trzech miesiącach nieznacznego wzrostu portfela zamówień i produkcji, przedsiębiorcy nie sygnalizują możliwości poprawy sytuacji finansowej.

ikona lupy />

Ocena koniunktury w przemyśle poprawiła się w maju w stosunku do kwietnia. Wskaźnik koniunktury wyniósł w bieżącym miesiącu minus 5 wobec minus 8 w poprzednim. Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 23 proc. (przed miesiącem odpowiednio 17 proc. i 25 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. "Oceny bieżącego portfela zamówień są mniej pesymistyczne od notowanych w ubiegłym miesiącu, na co wpływa spowolnienie spadku zarówno krajowego, jak i zagranicznego portfela zamówień" - napisał GUS. Z badań wynika, że bieżąca produkcja jest ograniczana w nieco mniejszym stopniu niż w kwietniu. "Utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo, co powoduje, że w niewielkim stopniu zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych" - podał GUS.

Reklama

Prognozowany nieznaczny wzrost zamówień

W najbliższych trzech miesiącach przewiduje się nieznaczny wzrost portfela zamówień i produkcji. Mimo to utrzymują się pesymistyczne prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Planowane jest zmniejszenie zatrudnienia, choć nieco mniej znaczące niż prognozowano w kwietniu. Badani przewidują niewielki spadek cen.

W budownictwie niestety gorzej

Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w maju gorsze niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziewięciu lat, ale mniej pesymistyczne niż w kwietniu. Jest to spowodowane poprawą nadal negatywnych, ocen bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.

ikona lupy />

W maju ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 11 (w kwietniu minus 17). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 27% (w kwietniu odpowiednio 14% i 31%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Przedsiębiorstwa odnotowują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również mniej pesymistyczne od formułowanych w kwietniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 17% (przed rokiem 24%) planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być mniej znaczący aniżeli przewidywali w kwietniu. Oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są lepsze od zgłaszanych w kwietniu, ale nadal niekorzystne. Przedsiębiorcy napotykają znaczne trudności w terminowych płatnościach swych zobowiązań. Formułowane przez nich prognozy wskazują na utrzymywanie się trudnej sytuacji finansowej także i w najbliższych miesiącach, choć są one mniej pesymistyczne od przewidywań z kwietnia. Możliwy jest nieznacznie wolniejszy niż przewidywano przed miesiącem spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Planowane zmniejszenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące od prognozowanego w kwietniu.

W handlu nieznacznie dodatnie saldo

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym w maju oceniany jest na nieznacznie dodatnim poziomie, lepiej niż w kwietniu, jednak znacznie mniej optymistycznie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Na opinie przedsiębiorców wpływają lepsze, choć nadal negatywne oceny dotyczące bieżącej i przyszłej sprzedaży oraz sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie plus 1 (minus 3 w kwietniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 19% badanych przedsiębiorstw (w kwietniu – 18%), jej pogorszenie 18% (przed miesiącem 21%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W maju zgłaszany jest znacznie wolniejszy niż sygnalizowano w kwietniu spadek bieżącej sprzedaży. W konsekwencji przedsiębiorcy są w stanie spłacać swe zobowiązania z mniejszymi opóźnieniami. Nadmierny stan zapasów towarów utrzymuje się na poziomie sprzed miesiąca. W najbliższych miesiącach nadal spodziewane są ograniczenia sprzedaży, przy czym oceny formułowane w tym zakresie wskazują na nieznaczną tylko poprawę w stosunku do prognoz z kwietnia. Efektem tego jest niewielka tylko poprawa przewidywań dotyczących sytuacji finansowej przedsiębiorstw, wskazująca na to, że nie będą one zdolne do terminowego spłacania swych zobowiązań. Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczona także w nieco tylko mniejszym stopniu niż planowano w kwietniu.

Handel sygnalizuje wzrost cen

Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest wolniejszy w stosunku do zgłaszanego w kwietniu. Planowane ograniczenie zatrudnienia jest nieco mniej znaczące niż przewidywały prognozy z ubiegłego miesiąca. W poszczególnych klasach wielkości przedsiębiorstw sytuacja jest zróżnicowana. Przedsiębiorstwa małe (w tym mikro-) oceniają koniunkturę negatywnie, podczas gdy średnie i duże – pozytywnie. We wszystkich klasach odnotowuje się przy tym poprawę sytuacji w porównaniu z iegłym miesiącem. Przedsiębiorcy każdej z klas sygnalizują lepsze oceny sprzedaży niż w kwietniu, w przedsiębiorstwach dużych odnotowuje się również jej wzrost. Nieznacznie poprawiają się oceny sytuacji finansowej, chociaż nawet w przedsiębiorstwach dużych jest ona nadal uznawana za niezadowalającą. Przewiduje się, że w najbliższych miesiącach sytuacja przedsiębiorstw małych będzie nadal niezadowalająca, chociaż formułowane prognozy w zakresie sprzedaży i sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne aniżeli prognozy z kwietnia. Lepsze, ale też negatywne są również odpowiednie przewidywania przedsiębiorstw średnich oraz dużych.

Najgorzej w transporcie

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 12 (w kwietniu minus 15). Poprawę koniunktury odnotowuje 14% badanych firm, a jej pogorszenie – 26% (w kwietniu odpowiednio 13% i 28%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują dalszy spadek bieżącego i przyszłego popytu oraz sprzedaży, choć są one nieco mniej znaczące niż w kwietniu. W konsekwencji aktualna sytuacja finansowa jest oceniana nadal pesymistycznie. Mają na to wpływ również utrzymujące się opóźnienia płatności za wykonane usługi. Przedsiębiorcy planują ograniczyć zatrudnienie w stopniu mniejszym niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Odnotowywany jest spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen, zbliżony do zgłoszonego w kwietniu. W maju 7,7% badanych przedsiębiorstw deklaruje, że nie napotyka na bariery w prowadzeniu swojej bieżącej działalności (w kwietniu odsetek ten wyniósł 6,3%, w maju przed rokiem 6,6%). Największe trudności napotykane przez firmy zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (55% w maju i 57% w kwietniu br., 54% w maju ub. r.) oraz z niedostatecznym popytem (54% w maju, 52% w kwietniu br. wobec 34% w maju ub. r. – jest to bariera, której znaczenie w skali roku wzrosło w największym stopniu). Drugą barierą, której znaczenie wzrosło w skali roku, choć w mniejszym stopniu, jest bariera związana z trudnościami z uzyskaniem kredytu (z 8% do 12%).

ikona lupy />
Klimat w przetworstwie przemysłowym. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w handlu detalicznym. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w budownictwie. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w uslugach - finanse i ubezpieczenia. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w usługach - gastronomia. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w usługach - informacja i komunikacja. GUS / Forsal.pl
ikona lupy />
Klimat w usługach - transpotr magazyny. GUS / Forsal.pl