● Jak branża targowa radzi sobie w sytuacji, kiedy wiele firm tnie wydatki?
– Reakcja jest opóźniona co najmniej o pół roku. Na przykład rynki zagraniczne dla sektora meblowego załamały się prawie rok temu, a firmy nie planowały wtedy ograniczania obecności na targach. Zaczęły reagować w I połowie 2009 r. Prawdziwe dopasowanie się do ciężkiej sytuacji rynkowej, co będzie wyrażone w zamawianej powierzchni, odczujemy zaś w przyszłym roku, nawet jeśli wówczas rynki już się odbiją.
● Które branże radzą sobie w tej sytuacji gospodarczej najlepiej?
– Siłę branż liczymy wielkością udziałów w naszych przychodach. Największymi polskimi targami są nadal targi materiałów budowlanych, które w tym roku zakończyły się sporym sukcesem. Co prawda tąpnięcie w budownictwie już miało miejsce, ale przestrzeń targowa była rezerwowana znacznie wcześniej. Przedsiębiorcy nie wycofali się z targów. I bardzo dobrze, bo widać już niewielką poprawę w ich sytuacji. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a na pewno w przyszłym, sytuacja w sektorze budowlanym poprawi się, choćby dzięki inwestycjom dofinansowywanym ze środków UE. Odczuje to cała branża. Świetnie wyszły nam targi sprzętu piekarniczo-cukierniczego, w których zanotowaliśmy spory przyrost wystawców i powierzchni wystawienniczej. Gorzej radzą sobie branże meblarska i maszynowa.
Reklama
● Czy konieczne może się okazać odwołanie jakichś imprez?
– Generalnie reakcją firm na kryzys nie jest rezygnacja z obecności na targach. Częściej redukują one powierzchnię wystawienniczą, decydują się na skromniejszy wystrój stoisk, ale się nie wycofują. Liczba wystawców powinna być więc stabilna. W 2009 roku będzie jednak mniej wynajętej powierzchni – szacunkowo średnio w granicach 10 proc. W niedużym stopniu zmniejszy się jednak liczba zwiedzających. Jeśli chodzi o kondycję MTP, to nie ma niebezpieczeństwa odwołania którychkolwiek z zaplanowanych targów. Wiemy jednak, że ostatnie miesiące 2009 roku będą z pewnością słabsze. Rok zamkniemy organizacją 84 imprez. To porównywalny wynik z 2008 rokiem. Pierwszą połowę roku zakończyliśmy z godziwym, kilkunastomilionowym zyskiem.