Obecnie partnerzy finalizują uzgadnianie szczegółów realizacji wspólnego projektu. Na razie firmy osiągnęły porozumienie o wzajemnych dostawach określonych części silnika, przeznaczonego do rozpędzania aparatów kosmicznych. Montaż silników jonowych odbywać się będzie zarówno w Japonii, jak i w USA. Początkowo silniki dostarczane będą na rynek amerykański, a następnie na japoński. Planuje się rozpoczęcie ich sprzedaży w styczniu 2010 roku.

Zbudowany wcześniej przez koncern NEC we współpracy z Japońską Agencją Aerokosmiczną mikrofalowy silnik jonowy pracuje od ponad dwóch lat w japońskiej sondzie kosmicznej "Hayabusa", który pomyślnie wykonała swoją misję na odległej asteroidzie Itokawa i obecnie wraca na Ziemię. Z uwzględnieniem tych doświadczeń Aerojet zamierza stworzyć swój wariant mikrofalowego silnika jonowego do zastosowania na zwykłych satelitach.

Zasada pracy silnika jonowego polega na jonizacji gazu i jego rozpędzaniu polem elektrostatycznym. Umożliwia to aparatowi kosmicznemu osiąganie dużych prędkości, niedostępnych dla innych rodzajów silników.