Zarządzający wszystkich OFE zdołali wypracować dodatnie stopy zwrotu. Najlepiej poradził sobie Wojciech Olszewski z OFE Polsat, który zarobił dla uczestników swojego funduszu nieco ponad +3 proc. Zaraz za nim uplasowały się 3 fundusze (Pekao OFE, OFE PZU "Złota Jesień" oraz Generali OFE) z wynikiem +2,6%.

Największy wpływ na przyrost wartości aktywów miał więc, dzięki sprzyjającej koniunkturze giełdowej, wynik z zarządzania. Tym razem funduszom udało się wypracować niemal 3,8 mld PLN zysku. Resztę stanowiły składki przekazane przez ZUS (1,6 mld PLN). Na zmniejszenie wartości aktywów pod zarządzaniem OFE wpłynął głównie techniczny sposób rozliczenia sierpniowych transferów. Wartość środków, które przemieściły się wraz ze 154,8 tys. osób zmieniających fundusz wyniosła -1,8 mld PLN.

Wzrostowi indeksu WIG o 7,6% nie sprzyjała jednak sytuacja na rynku długu. Wskaźnik IROS, który mierzy koniunkturę w tym segmencie rynku nie zmienił swojej wartości w porównaniu do lipca. Wskaźnik IROS-10 czyli subindeks dziesięciolatek wzrósł o 0,07% (wobec +2,21% w lipcu). Indeks obligacji z 5-letnim terminem do wykupu: IROS-5 stracił na wartości 0,32% (wobec +1,99% w lipcu). Wskaźnik IROS-2, czyli subindeks obligacji dwuletnich, wzrósł natomiast o 0,15% (+1,23%).

W podziale na instytucje, największy procentowy wzrost aktywów wykazał OFE PZU "Złota Jesień" (+2,81%). W tym przypadku wzrost wartości aktywów był przede wszystkim wynikiem wysokiej stopy zwrotu z inwestycji (+2,6%), która była pochodną drugiego najwyższego udziału na rynku akcji. Na kolejnym miejscu pod względem dynamiki aktywów, znalazł się OFE Polsat, którego zaangażowanie na rynku akcji na koniec lipca było najwyższe, sięgające 40%.

Reklama

Najmniejszy wzrost aktywów wykazał Bankowy OFE, który w sierpniu wypracował stopę zwrotu na poziomie +2,4%, czyli przewyższającą średnią dla rynku wszystkich funduszy.

ikona lupy />
Dekompozycja zmiany wartości aktywów netto / Inne