Prokuratura Okręgowa w Warszawie przekazała do sądu pierwszy akt oskarżenia dotyczący manipulacji kursem spółki z NewConnect (NC). Skierowała go przeciwko Adamowi S., prywatnemu inwestorowi niezwiązanemu z firmą. Zarzuca mu, że 9 kwietnia 2008 r. dokonał manipulacji kursem akcji Vedii, spółki z Piaseczna, handlującej elektroniką. Dzień wcześniej firma zadebiutowała na NC.
Adam S., po uzyskaniu haseł dostępu do rachunków inwestycyjnych dwóch innych osób, składał za ich pośrednictwem, oraz z własnego rachunku zlecenia kupna i sprzedaży akcji.
– Biegły stwierdził, że składając zlecenia i dokonując transakcji za pośrednictwem swojego rachunku i rachunków tych osób, powodował duże wahania i sztucznie ustalał kurs. Tym działaniem mógł wprowadzać w błąd pozostałych inwestorów co do rzeczywistej ceny akcji oraz poziomu popytu i podaży – mówi prokurator Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.
Dodaje, że Adam S. przyznał się do zarzutów, ale nie potrafił wyjaśnić motywów dokonywania transakcji. Według informacji DGP na sesji 9 kwietnia, po południu, w ciągu dwóch godzin złożył ze wszystkich rachunków kilkanaście zleceń kupna i sprzedaży akcji Vedii. Tego dnia na zamknięciu kurs Vedii zniżkował o 5 proc. W akcie oskarżenia nie ma informacji, że osiągnął w ten sposób jakąś korzyść majątkową. Sąd w Ostrowie Wielkopolskim, do którego trafił akt oskarżenia, nie wyznaczył jeszcze terminu pierwszej rozprawy.
Reklama
Od początku istnienia NC, czyli od końca sierpnia 2007 r., Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) skierowała do prokuratury cztery zawiadomienia o podejrzeniu manipulacją kursami na tym rynku. Poza sprawą Vedii, prokuratura jedno postępowanie umorzyła, a dwa nadal się toczą. Dotyczą manipulacji kursami Veno oraz Technoparku 2, który w tym roku zmienił nazwę na T2 Investment.
T2 Investment zadebiutowało na NC w listopadzie 2007 r., a Veno w lutym 2008 r. KNF nie potwierdza oficjalnie nazw spółek, których dotyczą zawiadomienia. Podaje jedynie, że w dwóch postępowaniach w prokuraturze chodzi o podejrzenie manipulacji w dniu debiutów, a osoby objęte zawiadomieniem nie są bezpośrednio powiązane ze spółkami. Obecnie KNF bada dwie sprawy związane z podejrzeniem o ewentualną manipulację kursem na NC. Wiadomo tylko, że jedna z nich dotyczy debiutu w marcu 2009 r. W tym czasie na alternatywnym rynku giełdowym pojawiły się dwie firmy: Hydrapres i Wealth Bay.
Za manipulację instrumentami finansowymi grozi do 5 mln zł grzywny lub kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Kary mogą być stosowane łącznie.
24 zawiadomienia o podejrzeniu manipulacji złożyła KNF od początku 2007 roku