W Dubaju zostanie dziś otwarty najwyższy wieżowiec świata. Gigantyczna budowla, nazwana Burj Dubai, kosztowała 1,5 miliarda dolarów.

Najwyższy budynek świata ma ponad 800 metrów wysokości. Konstruktorzy mogą pochwalić się ponad tysiącem apartamentów, 37 piętrami biur i 160 pokojami hotelowymi zaprojektowanymi przez Armaniego. W imponującym wieżowcu znajdują się takie cuda jak najwyżej na świecie położony basen (76 piętro) i meczet (158 piętro).

Deweloper Emaar Properties, który wybudował Burj Dubai (Burdż Dubaj - Wieża Dubaju), ma zamiar z hukiem korków od szampana i w blasku sztucznych ogni dokonać otwarcia swojego najnowszego dzieła. Chyba jednak ostatnie kłopoty Dubaju sprawią, że nie będzie to tak ekstrawaganckie wydarzenia jak kosztujące 24 mln dol. pierwsze przyjęcie w hotelu Atlantis Palm w listopadzie 2008 roku.

Od następnego miesiąca pierwsi lokatorzy wprowadzą się do rezydencji projektu Armaniego, w marcu zostaną wręczone klucze właścicielom 900 apartamentów i biur w wieżowcu. A już dziś ze 124 pietra wieży będzie można podziwiać widok Dubaju.

Budowa drapacza chmur trwała pięć lat. Przez ten czas sporo się wydarzyło - rynek nieruchomości osiągnął szczyt, a następnie ceny w tym sektorze drastycznie spadły. W 2008 roku stopa kwadratowa apartamentu w Wieży Dubaju kosztowała 10 tysięcy dirhamów (2700 dol.), dziś jest warta o ponad połowę mniej. Oznacza to, że metr kwadratowy jest wart dziś prawie 15 000 dolarów.

Burj Dubai zaprojektowała amerykańska pracownia Skidmore, Owings & Merrill (SOM). Jest ona znana na świecie między innymi z takich projektów jak Sears Tower w Chicago (przez pewien czas najwyższy wieżowiec świata) czy Jin Mao Building w Szanghaju. Architekci z SOM zaprojektowali także warszawski wieżowiec Rondo 1, którego budowa zakończyła się w 2006 roku.