Wiele nowych firm ma jednak problemy z uzyskaniem w banku kredytu. Wyjściem z sytuacji może być udzielenie początkującej spółce dofinansowania przez jej wspólników. Dzięki temu spółka może nie tylko zachować płynność finansową, ale również dokonywać niezbędnych inwestycji.

Umowa na piśmie

– Zazwyczaj dofinansowanie przez wspólników odbywa się na dwa sposoby: przez wniesienie dopłat do kapitału bądź też udzielenie spółce pożyczki przez jej wspólników – wyjaśnia Barbara Wawrzyniak, aplikantka radcowska w Kancelarii BSO Prawo & Podatki z Wrocławia. Podkreśla, że zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego, umowa między spółką a wspólnikiem powinna być zawarta w zwykłej formie pisemnej, o ile wartość pożyczki przekracza 500 zł.
– Zawarta bez zachowania tej formy umowa nie będzie wprawdzie nieważna, jednak w celu uniknięcia problemów związanych z udowodnieniem udzielenia pożyczki w ewentualnym sporze sądowym, warto jest zawrzeć ją na piśmie – radzi Barbara Wawrzyniak. Zaznacza, że wyjątek stanowią pożyczki udzielone jednoosobowym spółkom z o.o. przez ich jedynego wspólnika. W przypadku gdy wszystkie udziały spółki przysługują jedynemu wspólnikowi, jego oświadczenie woli składane spółce wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności.
Reklama
Jeżeli natomiast pożyczki udziela jedyny wspólnik spółki, będący jednocześnie jedynym jej członkiem zarządu, to umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Ponadto notariusz ma obowiązek zawiadomić o jej zawarciu sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
Dr Mieczysław Bąk, prezes Instytutu Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym Krajowej Izby Gospodarczej podkreśla, że udzielenie pożyczki spółce przez jej wspólnika może okazać się szczególnie pomocne w początkowym okresie działalności. – Skorzystanie przez spółkę z pożyczki może przynieść bardzo dobre efekty. Co prawda nowe firmy mogą starać się o wsparcie z różnych funduszy, jednak pożyczki od wspólników stanowią w wielu przypadkach ważne uzupełnienie finansowania działalności – mówi Mieczysław Bąk. Podkreśla, że ważne jest, aby umowę pożyczki sformalizować, czyli zawrzeć na piśmie.

Bez podatku

IPożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez ich wspólników zwolnione są z podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanym również popularnie PCC. – Trzeba jednak złożyć we właściwym dla spółki urzędzie skarbowym dotyczącą takiej pożyczki deklarację PCC-3 w terminie 14 dni od zawarcia umowy – przypomina Barbara Wawrzyniak.

Zwrot pieniędzy

– Udzielając pożyczki, wspólnik powinien mieć na uwadze fakt, że w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej firmy mogą być problemy z odzyskaniem pieniędzy – przestrzega Barbara Wawrzyniak. Wierzytelność wspólnika z tytułu udzielonej spółce z o.o. pożyczki uważa się za jego wkład do spółki w przypadku ogłoszenia jej upadłości w ciągu dwóch lat od dnia zawarcia umowy pożyczki. W takich przypadkach wspólnik nie będzie mógł dochodzić od spółki na zasadach ogólnych, a więc w toku zwykłego postępowania sądowego, spłaty wierzytelności wynikającej z tej umowy, ale jego roszczenia będą mogły być zaspokojone dopiero po przeprowadzeniu postępowania upadłościowego i zaspokojeniu innych wierzycieli.
– Może się też zdarzyć, że nawet spółka z o.o., wobec której nie wszczęto postępowania upadłościowego, nie jest w stanie zwrócić pożyczki. W pewnych sytuacjach wspólnik może mieć problem z odzyskaniem udzielonej pożyczki. Wspólnicy nie mogą bowiem otrzymywać z jakiegokolwiek tytułu wypłat z majątku spółki potrzebnego do pełnego pokrycia kapitału zakładowego – wyjaśnia Barbara Wawrzyniak.
Jeżeli zatem wypłacenie wspólnikowi kwoty pożyczki mogłoby spowodować brak pełnego pokrycia kapitału zakładowego, spółka może odmówić zwrotu. Wspólnicy, którym mimo uszczuplenia kapitału zakładowego wypłacono by kwotę pożyczki, zobowiązani byliby do jej zwrotu. Zgodnie z przepisami prawa cywilnego dotyczącymi bezpodstawnego wzbogacenia, spółka miałaby również prawo do żądania od takich wspólników wynagrodzenia za czas bezpodstawnego korzystania z pieniędzy. Członkowie zarządu spółki ponoszą w takim wypadku solidarną odpowiedzialność wraz ze wspólnikiem, który otrzymałby nienależną wypłatę.
O czym nie można zapomnieć
● Jeżeli pożyczki przekracza 500 zł, należy zawrzeć umowę na piśmie.
● Gdy pożyczki udziela jedyny wspólnik spółki, będący jedynym jej członkiem zarządu, to umowa musi mieć formę aktu notarialnego.
● Pożyczki udzielane spółkom kapitałowym przez wspólników zwolnione są z podatku od czynności cywilnoprawnych.
● Trzeba jednak złożyć w urzędzie skarbowym deklarację PCC-3 w terminie 14 dni.
ikona lupy />
Pożyczka od wspólnika może zapewnić spółce płynność / ST