W 2012 r. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) sprzeda Grupie Lotos 403 mln m sześc. gazu ziemnego, a docelowo 447 mln m sześc. rocznie. Podstawowym celem umowy między spółkami jest zapewnienie dostaw gazu sieciowego na potrzeby rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku. Paliwo to zastąpi obecnie używane: gaz propan-butan, benzynę lekką oraz olej opałowy.

Więcej LPG

Zamiana paliw wykorzystywanych w rafinerii spowoduje uwolnienie puli produktów w ilości nawet do 300 tys. t rocznie, które zostaną skierowane na rynek. Dotyczy to głównie gazu LPG.
– Dzięki tej umowie zyskamy dostęp do nowego paliwa nie będącego produktem z przerobu ropy naftowej, jakim jest gaz ziemny. W efekcie nasza rafineria będzie w stanie zwiększyć sprzedaż własnych produktów, na które popyt stale rośnie. Nie bez znaczenia pozostaje także walor ekologiczny nowego paliwa. Dzięki wykorzystaniu gazu ziemnego ograniczymy emisje dwutlenku węgla do atmosfery. A z realizacji tej inwestycji skorzystają także nasi sąsiedzi – podkreśla Marek Sokołowski, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. produkcji i rozwoju Grupy Lotos.
Reklama
Zwiększenie sprzedaży gazu ziemnego to strategiczny cel PGNiG. Umowa podpisana z Grupą Lotos należy do największych, jakie ta spółka podpisała w ostatnich latach.
– Dzięki tej umowie Lotos wszedł do pierwszej piątki największych odbiorców paliwa gazowego – mówi Artur Bieliński, dyrektor departamentu obrotu gazem w PGNiG.

Nowy gazociąg

Została również podpisana umowa między Grupą Lotos a Pomorską Spółką Gazownictwa (PSG), z Grupy Kapitałowej PGNiG, o przyłączenie do sieci gazowej. W ramach tej umowy PSG wybuduje gazociąg wysokiego ciśnienia relacji Kolnik k. Pszczółek – Gdańsk, o długości ok. 31 km wraz z obiektami kubaturowymi. Gazociąg, oprócz zasilenia Grupy Lotos, będzie źródłem gazu dla sieci dystrybucyjnej średniego ciśnienia miasta Gdańsk, umożliwiając przyłączenie nowych odbiorców i gazyfikację nowych obszarów: miejscowości Wiślinka, Przejazdowo, Wyspy Sobieszowskiej. Przyczyni się również do zwiększenia odbioru gazu przez klientów w rejonie dzielnic Gdańska, takich jak Stogi, Przeróbka czy Górki Zachodnie.

Bezpieczeństwo dostaw

Zdaniem Adama Kielaka, prezesa Pomorskiej Spółki Gazownictwa, realizacja tej inwestycji wpłynie na poprawę bezpieczeństwa dostaw gazu dla Gdańska, dywersyfikując kierunki zasilania i zapewniając rezerwę przepustowości na rozwój sieci gazowej zaopatrującej w gaz mieszkańców oraz odbiorców przemysłowych i energetykę w aglomeracji Trójmiejskiej i jej okolicach.
Lotos, odbierając przewidziane w umowie wielkości gazu ziemnego, zostanie największym odbiorcą przemysłowym Pomorskiej Spółki Gazownictwa. Spowoduje to wzrost o ok. 35 proc. wolumenu gazu dystrybuowanego przez spółkę.