Mahindra & Mahindra to indyjski gigant. Oprócz samochodów produkuje np. traktory. W zeszłym roku spółka kupiła za 460 mln dolarów koreańskiego producenta samochodów SsangYong. Nie wiadomo jeszcze, czy koreańska spółka zachowa swoją markę. W grudniu 2010 roku pojawiły się informacje, że produkcja SsangYonga może trafić do Warszawy.

Zainteresowane żerańską fabryką jest także chińskie Chery Automobile Co. W 2010 roku Chery sprzedało w Chinach 700 tys. samochodów. Firma w całości należy do chińskiego miasta Wuhu. Spółka jest znana z kopiowania modeli innych producentów: jednym z przykładów jest Chery QQ, które zostało wyprodukowane jako wierna kopia Daewoo Matiz, którego nowa wersja jest produkowana pod nazwą Chevrolet Spark.

>>> Czytaj też: Fabrykę FSO mogą przejąć producenci aut z Chin lub Indii

Indyjskie Tata jest znane z produkcji najtańszego samochodu świata - Tata Nano. Także jego właściciel i założyciel Ratan Tata przyciąga uwagę: w ostatnich latach koncern kupił luksusowego Jaguar Land Rover. Sprzedaż indyjskiego koncernu, włączając auta Jaguar i Land Rover, wzrosła w styczniu 2010 roku o 93 proc., do 85,7 tys. pojazdów.

Reklama

Japońskiego Nissana nie trzeba przedstawiać. Spółka jest trzecim największym producentem samochodów na rodzimym rynku, po Hondzie i Toyocie. W 1999 roku weszła w sojusz z francuskim Renault, które posiada 43 proc. akcji Nissana. Według informacji uzyskanych przez "Gazetę Wyborczą", Japończycy są zainteresowani produkcją w Polsce, ponieważ nasz kraj stał się dla nich dziesiątym pod względem ważności rynkiem na świecie. Jeśli Nissan i FSO się porozumieją, to jest szansa, że umowa będzie podpisana pod koniec tego roku.

>>> Czytaj więcej: Nissan uratuje FSO?

Jak poinformował PAP rzecznik FSO, z końcem lutego odejdzie z fabryki około 1200 osób (spółka zatrudnia ok. 1800 pracowników), którym wręczono już w listopadzie 2010 r. wypowiedzenia. Produkcja samochodów w FSO ruszyła w 1951 r. Nie wiadomo, czy zostanie podtrzymana, bo jeśli fabryka nie znajdzie chętnych na kupno czeka ją likwidacja.

Aby obejrzeć galerię zdjęć samochodów, które mogą być produkowane na Żeraniu, kliknij w obrazek poniżej.

ikona lupy />
Samochody marki Ssangyong / Bloomberg
ikona lupy />
Luksusowy samochód Ssangyong Chairman. / Bloomberg
ikona lupy />
Model Ssangyong Kyron / Bloomberg
ikona lupy />
Indyjskie Tata Nano / Bloomberg
ikona lupy />
Tata Nano / Bloomberg
ikona lupy />
Samochód elektryczny S18 marki Chery Automobile Group Co. z Chin / Bloomberg
ikona lupy />
Chiński samochód Chery Cowin. Czy będzie produkowany na Żeraniu w Warszawie? / Bloomberg
ikona lupy />
Samochód Chery Faira chińskiej Firmy Chery Automotive Group. / Bloomberg
ikona lupy />
Indyjska Mahindra jest także znana z produkcji traktorów (na zdjęciu). / Bloomberg
ikona lupy />
Samochód Mahindra Thar. / Bloomberg
ikona lupy />
Nissan Micra / Bloomberg
ikona lupy />
Ssmochody marki Nissan: March i Cube. / Bloomberg