Szczególnie wyraźna poprawa ma miejsce na giełdach. Indeksy w Europie drugi kolejny dzień wyraźnie zyskują na wartości. W godzinach przedpołudniowych francuski CAC40 rośnie o prawie 3%, a niemiecki DAX zyskuje ponad 3%. Podobną ścieżką podąża warszawski indeks WIG20, rosnąc o 3,5%, dzięki czemu wrócił w pobliże 2200 pkt. Jeszcze w piątek indeks ten testował dwuletnie minimum na poziomie 2018,99 pkt.

Na fali spadającej awersji do ryzyka, czego we wtorek doświadcza także rynek surowcowy, zyskuje polska waluta. Kurs USD/PLN rano spadł do 3,2330 zł z 3,2667 zł wczoraj na zamknięciu, a EUR/PLN do 4,3834 zł z 4,4207 zł. Notowania złotego wspiera zarówno piątkowa udana interwencja Narodowego Banku Centralnego, jak również dzisiejsza wypowiedź ministra finansów, że nawet w przypadku spowolnienia w przyszłym roku Produktu Krajowego Brutto do 3%, budżet będzie bezpieczny.

W kolejnych godzinach złoty pozostanie pod głównym wpływem nastrojów na rynkach globalnych. Te zaś będą kształtowane przez dalsze spekulacje i komentarze odnośnie zlewarowania EFSF, wyniki aukcji włoskiego długu (będą znanie jeszcze przed południem), jak również publikowane w godzinach popołudniowych dane z USA (indeks S&P/Case-Shiller i indeks Conference Board).

Ostatnie umocnienie złotego, którego istotnym elementem była piątkowa interwencja na rodzimym rynku walutowym, nie oznacza jeszcze zakończenia trendu wzrostowego na wykresach USD/PLN i EUR/PLN. Polska waluta w dalszym ciągu może znajdować się pod presją sprzedających. Dopiero trwała poprawa na rynkach finansowych, co musi korelować z wygaśnięciem dużej części obaw o przyszłość Strefy Euro, będzie przesłanką prognozowania zmiany trendu.