Przypomniał, że w czwartek misję w Atenach wznawia tzw. trojka, czyli eksperci Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej, która skontroluje, czy spełniono warunki wypłaty kolejnych 8 mld euro z programu ratunkowego dla Grecji.

>>> Czytaj też: Analitycy: Grecja i Portugalia zbankrutują, Europę czeka recesja, a Włochy i Hiszpania obronią swoje finanse

"Tylko wówczas, gdy te warunki zostaną spełnione, nastąpi wypłata następnej transzy" - zastrzegł Schaeuble w trakcie debaty w Bundestagu o reformie europejskiego funduszu ratunkowego EFSF.

>>> Polecamy: Ekonomiści: plan Obamy może uchronić USA i świat przed recesją

"Podejmiemy decyzję w tej sprawie przypuszczalnie na posiedzeniu 13 października. Sprawa jest otwarta, dopóki nie mamy raportu trojki" - dodał.

Na początku września eksperci trojki wyjechali z Aten ze względu na brak postępów ze strony rządu greckiego w realizacji zobowiązań zmniejszenia deficytu budżetowego. W czwartek mają wznowić swoją misję. Grecja pilnie potrzebuje następnej części pomocy finansowej, by uniknąć bankructwa.