450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznało Polsce "Skamielinę" za objęcie przez polską Prezydencję patronatem zorganizowaną przez sektor węglowy konferencję "Europejskie Dni Węglowe" we wtorek w Brukseli. Miało to miejsce już w czasie, gdy w Durbanie przywódcy światowi debatują nad katastrofalnymi skutkami emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

To już nie gafa. To głupota – stwierdził dr hab. Zbigniew Karaczun, ekspert Koalicji Klimatycznej - Polska po raz kolejny realizuje interesy lobby węglowego kosztem swojego międzynarodowego wizerunku. Osłabiając wiarygodność Unii Europejskiej, ogranicza możliwość uzyskania w Durbanie porozumienia. Zdaniem Karaczuna, brak tego porozumienia będzie dla Polski najgorszą z możliwych wiadomości. Oznaczać będzie wzrost zagrożenia ekstremami pogodowymi i brak bodźca dla budowy gospodarki opartej na wiedzy.

Według europarlamentarzysty Basa Eickhouta, “takie działania nie pomagają wysiłkom, jakie wkłada cała Unia w negocjacje w Durbanie. Sprawowanie Prezydencji powinno odgrywać kluczową rolę i reprezentować interes unijny, tymczasem dzieje się coś, co w sposób skandaliczny osłabia pozycję UE podczas szczytu [...].”

>>> Zobacz też: Konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie: UE kontra reszta świata

Reklama

Organizacje ekologiczne uzasadniają swoją decyzję tym, że 43% globalnych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z węgla. Tymczasem Polska, a może – jak się komentuje w Durbanie - raczej „Rzeczpospolita Węglowa", wspiera wykorzystywanie surowców energetycznych opartych na węglu, prowadzące do wzrostu emisji.

Obecna w Durbanie przedstawicielka Koalicji Klimatycznej, Urszula Stefanowicz dodaje: „Przyznanie Polsce antyklimatycznej nagrody w trzecim dniu szczytu to porażka naszego rządu. Choć może się wydawać, że było to wydarzenie tylko unijne, to w rzeczywistości wywołało lawinę nieprzychylnych Polsce komentarzy i opinii. Podkreśla się, że Polska przyjechała tu prezentować opinie całej Unii, która szczyci się najbardziej ambitną polityką klimatyczną na świecie. Zamiast tego, wspiera brudną energetykę.

>>> Czytaj też: Ekolodzy: eksploatacja łupków powoduje skażenia i trzęsienia ziemi

Nagroda "Skamielina dnia" jest przyznawana każdego dnia państwu lub grupie państw, które najbardziej zagrażają osiągnięciu pozytywnych efektów szczytu klimatycznego, przez forum ekologicznych organizacji pozarządowych z całego świata.

Żródło: Materiały Prasowe Koalicji Klimatycznej