Doniesienia te w większości przypadków były lepsze od spodziewanych, a rynek ma też nadzieję na to, że analogiczne pozytywne sygnały napłyną dziś po południu (godz. 16:00) również ze Stanów Zjednoczonych.

Publikacja indeksów PMI doprowadziła w środę do wyraźnego wzrostu popytu na światowych rynkach finansowych na bardziej ryzykowane aktywa. Dodatkowo in plus zadziała tu także wiara inwestorów w rychłe osiągnięcie porozumienia pomiędzy Grecją, a jej prywatnymi wierzycielami. Minister finansów Hellady powiedział, że do finalizacji rozmów w sprawie zamiany długu został jeden formalny krok.

Dobre nastroje towarzyszą dziś także złotemu i indeksom na GPW, tym bardziej, że i także dane dla polskiego sektora przemysłowego za styczeń zaskoczyły in plus.

W pierwszej części środowej sesji kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od 2 września tj. do 4,1899, a wskaźnik największych i najbardziej płynnych spółek warszawskiego parkietu ustalił swoje maksimum od 9 listopada, docierając do 2363,45 pkt.

Reklama

Polski sektor wytwórczy znów się rozwija

W styczniu indeks HSBC PMI® Polski Sektor Przemysłowy wzrósł do poziomu 52,2 pkt z 48,8 pkt w grudniu i wobec oczekiwań na poziomie 49,4 pkt. Wskaźnik ten wzrósł po raz pierwszy od października, powrócił z impetem powyżej bariery 50 pkt rozgraniczającej regres sektora wytwórczego od jego rozwoju oraz zanotował trzecią ze swoich największych zwyżek w historii.

Po stronie makro

Oprócz danych o styczniowej aktywności światowego sektora przemysłowego, na rynki docierają dziś także inne ważne informacje makro ze świata. O godz. 11:00 Eurostat podał, że w styczniu inflacja w Eurolandzie wyniosła w ujęciu r/r 2,7%, pokrywając się z grudniowym wynikiem i ze średnią prognoz. Po południu przedstawiona zostanie z kolei cała paczka informacji z USA. O godz. 13:30 opublikowany będzie raport autorstwa firmy Challenger, Gray & Christmas dotyczący liczby planowanych w styczniu zwolnień, a godzinę później pojawi się ten sporządzany przez ADP, a odnoszący się do liczby nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym za ten sam miesiąc.

Bieżąca sytuacja rynkowa

W środę o godz. 12:34 indeks WIG20 szedł w górę o 1,20% do 2360,09 pkt, a złoty zyskiwał na wartości 0,66% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,2036) i 1,04% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,2044). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 1,38% do 257,92 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował o 0,23% do 1,3119.

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.).
Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.