Dzięki przeprowadzeniu operacji nadpłynność została rozładowana na koniec okresu rozliczeniowego, a stawka POLONIA ustalona została na 4,57% (+88 pb). Od środy stawki O/N powinny kształtować się powyżej 4,25%.
Rynki finansowe pozostają cały czas pod pozytywnym wpływem oczekiwania na środową operację LTRO organizowaną przez Europejski Bank Centralny. Spodziewana dalsza ekspansja monetarna w strefie euro i jednocześnie prawdopodobna kontynuacja normalizacji funkcjonowania europejskiego systemu finansowego powinna sprzyjać aprecjacji złotego. I tak się stało - kurs EUR/PLN przebił we wtorek psychologiczny poziom 4,15, co daje również pozytywny sygnał dla polskich papierów skarbowych. Dzięki temu pozytywnemu sygnałowi na rynku kontraktów IRS i papierów skarbowych widać było lekkie spadki rentowności (o 1-3 pb). Spodziewamy się, że ostatecznie wynik operacji będzie miał neutralny wpływ na notowania, niemniej nie wykluczamy, że ewentualna większa skala operacji ponad oczekiwane przez rynek 0,5 bln EUR, doprowadzi do krótkookresowego dalszego umocnienia notowań.
Warto wspomnieć, że rynek pozostał neutralny wobec informacji napływających ze strefy euro. Najpierw okazało się, że agencja Standard & Poor’s obniżyła ocenę kredytową Grecji do poziomu „selective default” do czasu uzgodnienia porozumienia z prywatnymi wierzycielami w sprawie zamiany obligacji. Jeśli porozumienie zostanie zawarte, wówczas agencja podniesie rating o jeden poziom do „CCC”. Z kolei EBC zapowiedział, że greckie papiery skarbowe nie będą mogły zostać wykorzystane, jako zabezpieczenie pożyczek repo (ten stan może utrzymać się w najbliższych tygodniach). Greckie banki mogłyby korzystać ze wsparcia narodowego banku centralnego (zapewne chodzi o wykorzystanie programu wsparcia ELA). Dodatkowo jeszcze pojawiła się informacja, że Irlandia zamierza przeprowadzić referendum w sprawie nowego paktu fiskalnego wynegocjowanego w strefie euro. Taka zapowiedź padła z ust premiera rządu Enda Kenny. Teoretycznie opowiedzenie się przez społeczeństwo przeciwko tym zasadom mogłoby podważać członkostwo kraju w unii gospodarczo-walutowej. Mimo tych negatywnych informacji notowania 5-letnich kontraktów CDS dla Polski zniżkowały w okolice 200 pb (najniższy poziom od sierpnia 2011 r.).
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.