Na rynku pieniężnym strefy euro nie widać było silniejszych zmian, chociaż cały czas dominowała tendencja do lekkiego spadku krzywej dla EUR. W kontekście ostatniej operacji LTRO ciekawa będzie odpowiedź na pytanie, jak wysoki depozyt złożyły w banku centralnym banki komercyjne. Według danych na 29 lutego było to 475 mld EUR. Tak jak wspominaliśmy w ostatnim raporcie europejski system finansowy został zasilony kwotą około 310 mld EUR netto. Naszym zdaniem jest bardzo prawdopodobne, że większa część z tej puli zostanie z powrotem złożona w banku centralnym (rozliczenie tej operacji nastąpi 1 marca).

Oprocentowanie depozytów międzybankowych w terminie O/N oscyluje zgodnie z oczekiwaniami na poziomie 4,35-4,45%. W piątek odbędzie się operacja otwartego rynku. Naszym zdaniem w celu utrzymania stawki POLONIA na poziomie zbliżonym do 4,25% potrzebna będzie emisja bonów pieniężnych na poziomie 89 mld PLN (tydzień temu emisja wyniosła 89,4 mld PLN).

Na krajowym rynku stopy procentowej nie widać było w czwartek istotniejszych zmian rentowności, zarówno w przypadku SPW jak i kontraktów IRS. Z jednej strony na początku sesji pozytywną informacją była publikacja indeksu PMI dla Polski (50,0 pkt w lutym wobec oczekiwanych 51,3 pkt), z drugiej jednak strony negatywny wpływ mogła mieć publikacja danych nt. PKB w IV kw. 2011 r. – wzrost wyniósł 4,3% r/r wobec oczekiwanych przez rynek 4,2% (przy wysokiej dwucyfrowej dynamice inwestycji). W kontekście rynku z tych dwóch informacji zwraca uwagę bardziej ta pierwsza, bo sygnalizująca spowolnienie aktywności gospodarczej na początku 2012 r.

W Europie systematycznie spada premia za ryzyko kredytowe. W czwartek kolejny dzień z rzędu notowania kontraktów CDS wyraźnie zniżkowały. W przypadku Polski kwotowania 5-letnich kontraktów spadły poniżej 200 pb. Z kolei rentowności włoskich 2-letnich obligacji skarbowych pokonały psychologiczną barierę 2,0%, zniżkując w okolice 1,75%, natomiast 10-letnich poniżej 5% (cała krzywa dla włoskich papierów skarbowych w czwartek obniżyła się o 20-40 pb). Kontynuacja tendencji do spadku premii za ryzyko kredytowe powinna naszym zdaniem przełożyć się na wzmocnienie trendu do spadku rentowności.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie informacyjny oraz nie stanowi oferty w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny. Informacje zawarte w niniejszym materiale nie mogą być traktowane, jako propozycja nabycia jakichkolwiek instrumentów finansowych, usługa doradztwa inwestycyjnego, podatkowego lub jako forma świadczenia pomocy prawnej. PKO BP SA dołożył wszelkich starań, aby zamieszczone w niniejszym materiale informacje były rzetelne oraz oparte na wiarygodnych źródłach. PKO BP SA nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym materiale.