Ostatnia sesja tego tygodnia przynosi lekkie umocnienie złotego w godzinach porannych.

Polska waluta notowana jest następująco: 4,1555 PLN za euro, 3,1117 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4477 PLN względem franka szwajcarskiego. Ceny polskiego długu na rynku wtórnym lekko wzrosły, jednak w dalszym ciągu pozostają blisko miesięcznych minimów. Rentowność instrumentów 10-letnich wynosi aktualnie 5,549%.

Podczas wczorajszej sesji złoty (+0,09%) pozostawał względnie stabilny na tle pozostałych walut Europy Środkowo – Wschodniej (HUF -1,24%, CZK 0,24%). Pomimo spadków na giełdach i umiarkowanie podażowych nastrojów polska waluta pozostawała w ramach wcześniejszych wahań. Jednym z powodów warunkujących wczorajszą stabilizacje była kwestia osiągniecia porozumienia pomiędzy PO, a PSL w zakresie reformy emerytalnej. Inwestorzy zagraniczni pozytywnie odnieśli się do tych doniesień ponieważ kontynuuje to zapoczątkowany program reform strukturalnych, którego powodzenie będzie kluczowe dla polskiego ratingu w przyszłości. Ponadto należy nadmienić, iż złoty bezpośrednio wspierany był przez BGK, który w ciągu ostatnich dni wykazuje większą niż zazwyczaj aktywność sprzedaży euro.

Ponadto warto przytoczyć wczorajsze wypowiedzi wiceminister finansów Hanny Majszczyk, która poinformowała, iż Polska ma obecnie sfinansowane 50% potrzeb pożyczkowych, a podaż papierów skarbowych w kolejnych miesiącach będzie spadać. Strategia sfinansowania dużej części pożyczek w I kw. 2012r. przez resort Ministerstwa Finansów okazała się niezwykle efektywna. MF zdołało uplasować dług po stosunkowo atrakcyjnych rentownościach, które ostatni raz znajdowały się na tak niskich poziomach w październiku 2010r. Ponadto zapowiedz ograniczenia podaży w przyszłości może stabilizować aktualne ceny instrumentów, które w ciągu ostatnich tygodni wykazywały wysoką korelację z instrumentami amerykańskimi.

Podczas dzisiejszego handlu złoty podatny będzie na zmiany nastrojów zarówno w reakcji na krajowe dane fundamentalne jak i doniesienia z globalnych rynków. Z punktu widzenia lokalnego poznamy dzisiaj publikacje: zbiorczy wskaźnik cen nakładów inwestycyjnych za 2011r.(GUS), oczekiwania inflacyjne osób prywatnych w marcu (NBP) oraz prognozowaną podaż długu na drugi kwartał (MF). Dane te choć istotne z punktu widzenia krajowej gospodarki najprawdopodobniej nie wpłyną znacząco na notowania złotego, tym bardziej, iż najbardziej interesująca pozycja odczytu z NBP tyczy się osób prywatnych i pozostanie najprawdopodobniej w korelacji z oficjalnymi prognozami statystycznymi. Ważniejsze z punktu widzenia zagranicy będzie dzisiejsza publikacja salda rachunku bieżącego w ujęciu kwartalnym zaplanowana na godz. 14:00. Znaczny deficyt w tym zakresie często punktowany jest przez przedstawicieli agencji ratingowych jako czynnik ograniczający prawdopodobieństwo podniesienia ratingu inwestycyjnego Polski, pomimo pozostałych mocnych wskaźników gospodarczych.

Dużo większy wpływ na kształtowanie się notowań PLN wywrą wydarzenia z rynków globalnych: przez odczyty fundamentalne dla gospodarek Strefy Euro (sprzedaż detaliczna, oraz szczyt ministrów finansów Unii Europejskiej (14:45), po popołudniowe publikacje makroekonomiczne z gospodarki Stanów Zjednoczonych (Chicago PMI, indeks Michigan). Ponadto w trakcie piątkowej sesji zaplanowane zostało wystąpienie hiszpańskiego premiera, Mariano Rajoy’a, który zaprezentować ma budżet na rok 2012r. Oczekuje się, iż oszczędności sięgną minimum 35 mld EUR, jednak z drugiej zbyt drastyczne założenia mogą podobnie jak w przypadku Grecji znacznie obniżyć potencjalny wzrost gospodarczy.

Z punktu widzenia technicznego złoty w dalszym ciągu tkwi we wspominanej już konsolidacji z zakresu 4,08 – 4,18 PLN. Intra-sesyjne ruchy o zakresie 2-3 gr traktować można jako naturalny flow na rynku nie wskazujący potencjalnego kierunku dalszego ruchu. Analiza koszyka zbiorczego wskazuje na możliwe, potencjalne umocnienie złotego w trakcie dzisiejszej sesji, jednak warto pamiętać, iż polska waluta będzie pod znaczącym wpływem wydarzeń na rynku europejskim.

EUR/PLN: Ważny poziomem ograniczającym intra-konsolidacyjne umocnienie jest 4,15 PLN dopiero w wyniku naruszenia tego zakresu można oczekiwać ruchu w kierunku 4,12-4,13 PLN. Jako górne ograniczenie należy traktować 4,18 PLN.

USD/PLN: Szybkie podeście pod wsparcie na 3,10 PLN wskazuje, iż w przypadku pozytywnego rozwoju dzisiejszej sytuacji na rynku europejskim można oczekiwać zejścia nawet do 3,08 PLN.

CHF/PLN: Po raz kolejny wzrosty notowań zatrzymały się na poziomie 3,45 PLN generując korektę wzrostową. Docelowym zakresem dla tego ruchu należy przyjmować 3,43 PLN.

Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.