Rentowności polskiego długu po osiągnieciu historycznych minimów rentowności na krótkiej krzywej nieznacznie wzrosły. W przypadku obligacji 2-letnich sesja zakończyła się powyżej 4,0% (minimum intra-sesyjne 3,978%).
Sesja azjatycka nie zmieniła znacząco obrazu notowań złotego. Polska waluta w dalszym ciągu oscyluje poniżej 4,20 EUR/PLN czekając na komunikat po posiedzeniu RPP. Rynek spodziewa się, iż koszt kredytu pozostanie na obecnym poziomie 4,75%. Ewentualna obniżka stopy procentowej zostałaby odebrana jako zaskoczenie i najprawdopodobniej odbiłaby się negatywnie na notowaniach złotego, który mógłby osłabić się powyżej 4,20 PLN za euro. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się jednak opublikowanie wyraźnie bardziej gołębiego komunikatu, co zostanie odebrane przez rynek jako zapowiedź rozpoczęcia cyklu luzowania monetarnego w kolejnych miesiącach. Rynek kontraktów na stopę procentową pozwala dyskontuje aktualnie możliwość obniżenia stóp o 75 – 100 pb. w ciągu najbliższych 9-12 miesięcy. Z rynkowego punktu widzenia rozpoczęcie cyklu luzowania monetarnego najprawdopodobniej odbije się negatywnie na notowaniach złotego. Wysoki poziom dyferencjału (różnicy) pomiędzy stopami procentowymi w Polsce, a Strefie Euro stanowił czynnik wspierający fundamentalnie polską walutę w ostatnich miesiącach.
Warto jednak pamiętać, iż dzisiejszy gołębi komunikat RPP stanowić będzie jedynie krótkoterminowy impuls dla rynku. W czwartek zaplanowane zostało kluczowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego na, którym oczekuje się, iż Mario Draghi zaprezentuje program interwencji na rynku europejskiego długu. Spekuluje się, że zakładać będzie odkup instrumentów dłużnych o 3-letnim lub krótszym terminie zapadalności. Nieformalnie jednak na rynek dobiegają jednak doniesienia, iż strona niemiecka jest wyraźnie przeciwna temu rozwiązaniu, stąd oczekiwania rynkowe wyraźnie pogorszyły się w ciągu ostatnich kilkunastu godzin. Zaprezentowanie planu operacji mogących realnie obniżyć koszty finansowania państw peryferyjnych zdecydowanie polepszyłoby nastroje rynkowe i w konsekwencji wsparło notowania bardziej ryzykownych aktywów, w tym złotego.
Z rynkowego punktu widzenia deprecjacja złotego chwilowo zatrzymała się poniżej 4,20 EUR/PLN, niewykluczone jednak, iż wyraźnie gołębi komunikat po posiedzeniu RPP może skłonić część inwestorów do sprzedaży polskiej waluty w konsekwencji naruszając ww. zakres. Z drugiej strony główny czynnik dla projekcji dalszych notowań złotego stanowić będzie dopiero reakcja rynku na jutrzejsze posiedzenie EBC.
Aktualnie zniżkujące notowania eurodolara, oddalającego się od obszaru 2-miesiecznych szczytów, wskazują na rosnące obawy przed jutrzejszym posiedzeniem EBC. Spadek wyceny euro wywiera również presję podażową na rynkach walut emerging markets, a więc również m.in. na PLN, HUF czy CZK.
Z technicznego punktu widzenia pogarszanie się nastrojów i oczekiwania co do gołębiego komunikatu RPP mogą doprowadzić do kolejnego testu 4,20-4,22 EUR/PLN w trakcie dzisiejszej sesji.
Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.
Użyte w raporcie wykresy są integralną częścią platformy BOSSA FX, dostępnej dla Klientów Domu Maklerskiego DM BOŚ S.A. po podpisaniu stosownych umów o założenie rachunku inwestycyjnego. Więcej informacji na stronach www.bossafx.pl.