Malejące marże, silna presja na obniżki cen, a z drugiej strony wysokie koszty działania sprawiają, że firmy oszczędzają, ograniczają inwestycje i szykują się do redukcji zatrudnienia. Przedsiębiorcy gorzej niż przed kwartałem oceniają sytuację własnych biznesów i perspektywy całej gospodarki. – Zastój i dekoniunktura to dla wielu przedsiębiorstw już nie czarnowidztwo, lecz realna ocena gospodarczej rzeczywistości – twierdzi Izabella Młynarczyk z Keralla Research, Instytutu Badań i Rozwiązań B2B.
Aż 57,3 proc. z 600 ankietowanych przedsiębiorców uważa, że kondycja gospodarcza Polski w poprzednich trzech miesiącach uległa pogorszeniu, a zaledwie 2,2 proc. dostrzegło poprawę. Tak małego odsetka optymistów nie było jeszcze nigdy, odkąd prowadzone są badania, czyli od 2009 roku. – Perspektywa spowolnienia rozwoju gospodarki kraju stała się realnym scenariuszem podzielanym przez większość przedstawicieli small biznesu – mówi Izabella Młynarczyk.
Liczby mówią same za siebie – ponad 45 proc. uczestników ankiety spodziewa się pogorszenia sytuacji w kraju w następnym kwartale, a odsetek osób spodziewających się, że będzie lepiej, spadł do 5,8. To o 13 pkt proc. mniej niż pół roku wcześniej. Takie oczekiwania przekładają się na ocenę przez przedsiębiorców perspektyw własnych firm. W nadejście lepszych czasów wierzy 23 proc. a ponad 30 proc. przepowiada pogorszenie sytuacji.
Niemal trzech na czterech pytanych przewiduje, że kryzys skończy się w 2014 r. lub później. – Kiedy takie samo pytanie zadaliśmy przedsiębiorcom również w czwartym kwartale, ale dwa lata temu dominowało przekonanie, że w 2012 roku uda się zażegnać gospodarcze problemy (58,9 proc.). Także w 2011 r. przeważały opinie, że rok obecny jest realnym terminem kresu ekonomicznych problemów (66,5 proc.).
Reklama
Firmy przygotowują się na spadki zamówień w 2013 r. i nadwyżki inwestują skromniej. Sektor MSP mniej wydaje, bo wypracowane zyski zamierza również przeznaczyć na utrzymanie bieżącej działalności i zachowanie płynności finansowej w nadchodzącym gorszym roku. Wydatki będą redukowane praktycznie w każdym z badanych obszarów. Dotychczas głównie dotyczyło to zakupu nowych technologii, maszyn, sprzętu IT, samochodów, mebli, wyposażenia, remontów itd. W tym kwartale oszczędności dotkną także pracowników, ponieważ więcej MSP informuje, że będzie zwalniać. 12,8 proc. firm zadeklarowało, że zamierza redukować etaty jeszcze w tym roku.