Jeśli liderzy nie wezmą się ostro do pracy, w tym roku na rynku leasingu może dojść do ostrych przetasowań. W ubiegłym roku to czołowe spółki traciły najwięcej – wynika z raportu Związku Polskiego Leasingu.
Największy spadek wartości sfinansowanych aktywów w porównaniu z 2011 r. zanotował drugi gracz na rynku, Raiffeisen Leasing – o 19 proc. Pierwszy, Europejski Fundusz Leasingowy, udzielił finansowania o 15 proc. niższego niż rok wcześniej, a trzeci, BRE Leasing – o 14 proc.
Jak tłumaczy Radosław Woźniak, pełniący obowiązki prezesa EFL, najważniejszą przyczyną spadku w porównaniu z 2011 r. wielkości finansowania był brak pożyczek dla agrobiznesu. A to sektor rolno-spożywczy był jednym z motorów wzrostu branży w ubiegłym roku. Ponadto znacznie zwolniła budowlanka.
Arkadiusz Etryk, prezes Raiffeisen Leasing (i szef ZPL), wyjaśnia, że jego spółka straciła m.in. poprzez niższy popyt na nieruchomości, co przełożyło się na niższe wynik spółek zaangażowanych w ten sektor.
Reklama
W konsekwencji zmalały udziały czołowej trójki w rynku leasingu pod względem wartości udzielonego finansowania. EFL spadł o 1,6 pkt proc. – do 8,6 proc., Raiffeisen Leasing o 1,7 pkt proc. – do 7,3 proc., a BRE Leasing o 1,1 pkt proc. – do 7,1 proc.
Cała trójka zapowiada, że w tym roku będzie jeszcze intensywniej współpracować z bankami swojej grupy, aby utrzymać się na pozycjach, jednak konkurencja jest coraz bliżej. Całkiem możliwe, że w tym roku BRE Leasing zostanie wypchnięty z trzeciej pozycji przez PKO BP Leasing.
Ta spółka radziła sobie w ubiegłym roku najlepiej. W porównaniu z 2011 r. miała 23-proc. wzrost wartości sfinansowanych aktywów. Do BRE Leasing zabrakło mu 143 mln zł. – Pomogło nam zacieśnienie współpracy z PKO BP. Obecnie około połowy naszego finansowania trafia do klientów banku. Są to zarówno korporacje, jak i – a może przede wszystkim – firmy z sektora MSP – mówi Paweł Pach, prezes PKO Leasing.
Dzięki lepszej współpracy z bankiem 15-proc. wzrost odnotował Pekao Leasing. Jednak z siódmego miejsca na razie trudno będzie mu zagrozić liderom. Inaczej jest w przypadku spółek należących do BZ WBK. W ubiegłym roku miały 11-proc. wzrost aktywów, co dało im szóstą pozycję. Jednak do grupy dołączyła jeszcze jedna firma leasingowa, Kredyt Lease (co wynika z przejęcia Kredyt Banku). Jeśli wyniki tej firmy dodać do rezultatów spółek z grupy BZ WBK, to łącznie mają one czwartą pozycję na rynku, z udziałem jedynie o 0,2 pkt proc. niższym od BRE Leasing.
Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy Masterlease, jednej z największych firm skoncentrowanych na rynku finansowania flot samochodów, twierdzi, że dalej będzie postępować konsolidacja spółek leasingowych. Najbardziej będzie to widoczne w grupie firm niezależnych od dużych banków. – Ruch konsolidacyjny widzimy od przynajmniej dwóch lat. W 2011 r. Alphabet przejęła wszystkie spółki ING Car Tease. W ubiegłym doszło do fuzji KBC Autolease i Business Tease Poland. Rok 2013 będzie podobny – tłumaczy Karpowicz. Dodaje, że Masterlease będzie uczestniczył w tym procesie, ale nie ujawnia, na które spółki ma apetyt.